НЕВЕРОЈАТНО: Планинар пронашол поток кој мириса на пиво, а позадината на приказната ќе ве остави во шок!

Планинарот случајно наишол на поток кој мириса на пиво додека се движел околу островот Оаху на Хаваите. Тестовите покажаа дека содржината на алкохол во водата е дури 1,2 отсто, пишува Вашингтон пост

Кога почувствувал лут мирис на алкохол, планинарот контактирал со Керол Кокс, локална активистка и адвокатка која ја води непрофитната организација EnviroWatch, бидејќи мислел дека станува збор за загадување на водата.

Тој за Вашингтон пост, откако излегол на теренот, изјавил дека – мирисот на потокот е навистина страшен.

Кокс и уште неколку колеги забележале дека одредена течност тече во потокот низ карпата до него, која е веднаш до еден од најголемите дистрибутери на алкохол и пијалоци на островите.

Кокс го пријавила случајот на владини претставници, кои утврдиле дека изворот на загадувањето е Рај Беверџис.

Компанијата соработува на случајот

Компанијата соработува на целиот случај, бидејќи можно е на некој начин алкохолот од нивните простории да оди во блиските водотеци.

Тој исто така рече дека таквите работи се „вообичаени“ на Хаваи и дека во минатото видел потоци загадени со боја и цемент.

  • Недостига почит кон земјата и водата, Хаваите се еколошки кревки, има малку преостанати мочуришта – додаде Кокс.

Причина е и зголемувањето на нивото на морето

Зголемувањето на нивото на морето, исто така, предизвикува солената вода да ги загадува слатководните извори на островот, а посилните бури и зголеменото ниво на морето, исто така, ја забрзуваат ерозијата на бреговите, предизвикувајќи плажите полека да исчезнуваат, соопшти непрофитна организација.

Тој во жалбата до Одделот за чисти води на Одделот за здравство на Хаваи наведува дека се работи за контаминација и прекршување на Законот за чисти води. Испуштањето на алкохол во водата имало штетно влијание и врз рибниот свет.

По пријавувањето до надлежните институции и кога надлежните утврдиле од каде настанал проблемот, на дистрибутерот на алкохол му било наредено „да го запре испуштањето“, а надлежните додаваат дека се уште трае мониторингот на теренот, во соработка со Министерството. на здравје.

Поврзани вести

Британските медиуми го вброија Бихаќ меѓу најубавите градови во Европа

Британскиот магазин Тајм Аут пред крајот на годината и во пресрет на новата туристичка сезона состави листа на најубави европски градови како препорака за патување во текот на 2022 година, а една...

Со државна церемонија беше оддадена почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија и им беа предадени на семејствата

Со државно-воена церемонија, денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје беше организиран пречек на посмртните останки на загинатите граѓани во автобуската несреќа на 23 ноември во Република Бугарија. Посмртните останки...

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Во седиштето на СДСМ денеска кандидатура за претседател на партијата поднесе Јован Деспотовски. Рокот за доставување кандидатури истекува денеска во 16 часот, по што утре Централната изборна комисија ќе...

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19:

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...