Никој повеќе нема да ме допре: Потресната исповед на Мајк Тајсон за најголемата животна траума!

Познатиот боксер Мајк Тајсон имаше турбулентен пат, како во животот, така и во кариерата. Во своите 55 години доживеал многу трагедии: татко му ги оставил мајка му, братот Родни, сестрата Дениз и него кога бил момче, а кога имал 16 години починала мајка му, а набрзо и сестра му, пишува Глоси.

Се впуштил во лошо друштво, а до 13 години бил апсен 38 пати за ситни прекршоци и кражби. Потоа требаше да одлучи во кој правец ќе му оди животот и го одбра спортот, поточно боксот. Неговата кариера напредуваше, а неговиот живот тргна по пат без преседан, меѓутоа, на возрасната мајка не и беше секогаш лесно бидејќи во 2009 година ја загуби својата четиригодишна ќерка Егзодус, која почина за време на игра во паркот.

Пред пет години, Мајк ја раскажа својата болна животна приказна во подкастот за Џереми Шап, каде зборуваше за траумата што долго ја криел од сите: признал дека е жртва на силување, што го доживеал како тинејџер.

  • Бев момче. Тој беше постар човек. Ме тепаше и сексуално ме малтретираше. После тоа никогаш повеќе не го видов. Со текот на времето сфатив дека не значи дека сум помалку маж затоа што тоа ми се случи – рекол Мајк и потоа истакнал дека никогаш никому не кажал за тоа.

„Не сакам да се задржувам на тема за која ви е непријатно“, рече водителот, а Мајк одговори:

„Не ми е непријатно, тоа е само нешто што се случи… Тоа не влијаеше премногу на мојот живот“, изјави Тајсон.

  • Дали навистина веруваш дека не успеа? Го праша Шап.
  • Да. Мислам дека преболев додека боксував – одговори познатиот спортист.
  • Не го носеше ли тој гнев со себе? Го праша домаќинот.
  • Дефинитивно би можел. Се разбира, нема сомнеж за тоа. Кога ќе го кажеш тоа, од таа перспектива, да…Но, никој никогаш повеќе нема да ме допре – рекол боксерот.

Поврзани вести

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Ова е најнездравиот начин за подготовка на јајца

Не е ни чудо ако на спомнувањето на појадокот прво помислите на јајца. Меѓу другото, јајцата се популарен избор за појадок затоа што се фантастичен извор на многу основни хранливи материи.

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...