Поврзи се

Македонија

Нов случај на мобинг во ЈСП Скопје?! – Ги тужела за неисплатен К-15, па сега трпи притисок

Published

on

Уште еден случај на мобинг во ЈСП Скопје. Елизабета Тошевска, вработена во ова претпријатие, исто како и нејзиниот колега Меџит Идризи, се жали на мобинг од раководителите на секторот каде што работи, но и од други сектори на ЈСП. Тошевска за ТВ21 вели дека притисокот врз неа започнал кога таа ги тужела на суд поради неисплатен К-15. Го добила случајот и преку извршители добила к-15 и од тој момент започнал мобингот врз неа.

-Текстот продолжува по рекламата-

Таа вели дека неколку пати на писмено побарала средба со генералниот директор на претпријатието, но тој бил недостапен за вработените, вели Тошевска.

Иако и ТВ21 побара изјава од директорот на оваа институција, добивме писмен одговор од портпаролот на истата. ЈСП ги оценува како неосновани жалбите на нивните вработени.

„ЈСП Скопје смета дека колешката неосновано обвинува дека поради нејзините барања за К-15 и наведените тужби, добила пониска работна позиција и помала плата, а истовремено дека и се врши мобинг. Жалбата за мобинг и е неоснована, со оглед на тоа, на што и е и посочено и укажано, дека тоа што го посочува како мобинг не е опишано во Законот за вознемирување на работно место како мобинг“, велат од ЈСП.

За средбата со генералниот директор, од КСП велат дека Тошевска никогаш не испратила писмено барање за средба, а таа вели дека ќе ги тужи за мобинг.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Беџети: Со СДСМ не сме исто, тие што тоа го изјавуваат не разбираат

4NEWS.mk

Аерозагадувањето зема замав – дали има малверзации со субвенционирањето на клима уреди?

Македонија

Уште една недела до претседателските избори во САД

4NEWS.mk

Николовски за Сител: Процесот на демократизација на сите нивоа во партијата продолжува, следува комбинирана постапка за избор на кандидат за градоначалник на Штип

Македонија

Алармот вклучен, болниците полни со пациенти – „Се вложува надчовечки напор, но залудно, не се почитуваат мерките“

4NEWS.mk

Во Црна Гора заразени 97 ученици и 92 наставника, во самоизолација 558 лица

Македонија

Бесими: Ребалансот е во Собрание, од следната недела имплементација на четвриот сет мерки

4NEWS.mk

Левица: Филипче да поднесе оставка за неодговорност и продлабочување на кризата

Македонија

247 нови случаи на коронавирус – починати 15 лица

4NEWS.mk

Филипче и Караџовски сметаат дека не е време за полициски час

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

„Ако сега Бугарија ја спречи РСМ кон ЕУ – нема да може да се користат европските фондови“

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com