Поврзи се

Македонија

Нов театар, стари проблеми – албанскиот театар не е во функција, капе вода од кровот

Published

on

Кофа на сред сцена. Дамки на подот и таванот. Ова е само дел од ентериерот на новиот албански театар во Скопје. Ова е од пролетта кога имаше врнежи од дожд. Иако беа потрошени над 10 милиони евра за реновирање на театарскиот објект, новата зграда сè уште со стари проблеми. Актуелниот директор на театарот, Илбер Муртези вели дека овој проблем не може да се санира бидејќи немаат дополнителни средства од Mинистерството за култура и рече дека не можат да стапат во контакт со италијанската фирма која го градела театарот.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Немам никаков пристап до нив, еден друг претставник кого го имаат во Македонија, во моментот кога реагирав во медиумите, утредента дојдоа 3-4 работници се качија горе божем работат нешто, но во моментот  нивниот работник вели дека ова е привремено решение, тогаш најголемата грешка е од кровот што го извадија главниот дел што штити од протекување“, вели Илбер Муртези.

Прокиснувањето на кровот е голема опасност, се пожали Муртези бидејќи капе покрај инсталацијата за струја. Исто така бидејќи капе не сред сцена, нема услови за работа.

„Имаме основни услови за одржување на пробите, но за одржување премиера и потоа да продолжиме со реприза мислам дека ќе биде малку тешко. Со самиот факт што оваа институција почна со истиот проблем, со прокиснување од кровот, но не беше до ова дереџе да седиме на сцена со кофи и да гледаме каде тече, каде не тече“, додава Илбер Муртези.

Инаку реконструкцијата на Албанскиот театар во Скопје започна во 2013, а заврши во октомври 2019, меѓутоа се уште нема зелено светло за официјално отворање на овој важен културен објект. Министерството за транспорт и врски не им ја дава потребната дозвола. На чело на оваа институција 18 години беше Адем Карага, кадар на ДУИ, а во март оваа година раководството го презема актерот Илбер Муртези, од Алтернатива.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

„СДСМ, ДУИ, Беса и ДПА, завршена работа“ – Лала: Ахмети ќе попушти за премиер Албанец

Македонија

Алтернатива бара ДУИ да оди во опозиција – ако сите албански партии влезат во власта, Беса ќе оди во опозиција?!

4NEWS.mk

СДСМ и ДУИ заглавија на премиерската позиција, ВМРО-ДПМНЕ работи на обезбедување мнозинство

Македонија

Членовите на избирачките одбори ќе добијат за сто проценти повисок надоместок, одлучи ДИК

4NEWS.mk

Рудар од Танзанија стана милијардер преку ноќ

Македонија

Учебната година ќе почне на 1-ви септември – Адеми: Владата сака учениците да се вратат во училиште

4NEWS.mk

Настава во училиште од 1-ви септември, со поддршка од родителите и наставниот кадар

4NEWS.mk

25 годишник во повеќе наврати силувал 13-годишно девојче

4NEWS.mk

Утре Комисијата за заразни болести и МОН ќе прецизираат за учебната година

4NEWS.mk

Клековски гостин во вестите: Која коалиција е најизвесна и под кои услови?

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“