Поврзи се

Свет

Новата „железна дама“ не издржа, Тереза Меј се повлекува од премиерската функција

„Бев втора премиерка во историјата на оваа земја, но сигурно не и последна. Го правам ова со добра намера, но со огромна благодарност што имав можност да и служам на земјата што ја сакам“, изјави Тереза Меј – британска премиерка.

Ја нарекуваа новата „Железна дама“ на Велика Британија, но Тереза Меј не го издржа притисокот. Присилена од страна на партијата, одлучи да се повлече од премиерската функцијата. Тоа ќе го стори официјално на 7 јуни.

Премиерската функција ја презема пред три години, а претходно беше министерка за внатрешни работи. По, Маргарет Тачер, Велика Британија втор пат доби жена за премиер.

На 11 јули 2016 година стана лидер на Конзервативната партија, а со тоа и премиерка, откако Дејвид Камерон поднесе оставка откако загуби на референдумот и агитирањето за останување на Велика Британија во ЕУ.

Брегзит ја издигна, но се чини дека токму Брегзит ја смени од власта. Сакаше договорот за истапување од ЕУ да го реализира, но сепак никако не успеваше да го протне во Долниот дом, во кој одамна веќе немаше мнозинство. Вели дека сторила се за да ги убеди пратениците да го поддржат Брегзит.

„Референдумот не беше само повик за напуштање на ЕУ, туку и повик за длабоки промени во нашата земја. Повик да се направи Обединетото Кралство земја која вистински работи за секого. Горда сум на напредокот што го постигнавме во последните три години“, изјави Тереза Меј – британска премиерка.

Тереза Меј беше под се поголем притисок колку подолго траеа преговорите за Брегзит. Најновите решенија на Меј не им се допаднаа ниту на нејзините членови на партијата, па притисокот стануваше се поголем.

Британскиот парламент три пати го одби нејзиното решение, а нејзината влада ја напуштија бројни министри и неодамна оставка поднесе и Андреа Лидсом, претседателката на владејачката Конзервативна партија во Долниот дом на британскиот Парламент. Меј ќе ја извршува функцијата до изборот на нов лидер на Конзервативната партија, а со тоа и нов премиер.

ПОДГОТВИ: ЕДИН РАСТОДЕР

The post Новата „железна дама“ не издржа, Тереза Меј се повлекува од премиерската функција appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com