Ново истражување: Луѓето кои јадат доволно зеленчук се посреќни

Зеленчукот содржи различни хранливи материи кои го поддржуваат целокупното физичко здравје. Една нова студија објавена во списанието на Академијата за исхрана и диететика сугерира дека покрај физичкото здравје, зеленчукот може да го подобри и менталното здравје.

Зеленчукот содржи огромен број микронутриенти, како што се цинк, магнезиум, фолна киселина и железо, кои се клучни за оптимална ментална функција“, вели Иса Кујавски, диететичар од Вашингтон.

Исто така, содржи антиоксиданси кои го штитат телото од оксидативен стрес, кој е поврзан со депресија и анксиозност.

За студијата

Во една нова студија, истражувачите сакаа да видат дали можат да откријат влијание врз среќата и психолошката благосостојба врз основа на количината на зеленчук што луѓето консумираат. За да го тестираат ова, тие анализирале 75 учесници на возраст меѓу 18 и 65 години кои обично имале низок внес на зеленчук. Тие беа поделени во тест и контролна група.

Во текот на 8-те недели, на учесниците во тестот им беше даден избор на свеж или замрзнат зеленчук и им беше наложено да ги консумираат количините препорачани во упатствата за исхрана – приближно две до четири порции дневно, во зависност од нивната вообичаена количина на дневни калории, пренесува Индекс.

Контролната група се придржуваше на нивната вообичаена исхрана. Истражувачите ја користеле скалата за субјективна среќа (SHS) за да ја проценат среќата пред и по студијата.

„Резултатите на SHS се зголемија кога се консумираше количината и видот на зеленчук препорачани во упатствата за исхрана“, вели д-р. sc. Шенон Касперсон, биолог и истражувач во Центарот Гранд Форкс за истражување на човечката исхрана.

„Секој учесник во тестот јадеше две до три порции зеленчук секој ден“, вели др. Касперсон. „Им беше дадена слобода да го изберат зеленчукот што сакаат да го јадат од секоја од потребните подгрупи зеленчук. Важно е да јадете широк спектар на зеленчук со боја на виножито секоја недела.

Овие резултати го потврдуваат она што многу експерти за храна и исхрана го претпоставуваат – дека разновидна исхрана може да има големо влијание врз целокупната благосостојба на една личност.

Зошто зеленчукот промовира среќа
Истражувачка работа на други. Касперсон забележува дека витамините и фитохемикалиите во зеленчукот имаат антиоксидантно и антиинфламаторно дејство, што може позитивно да влијае на психолошката благосостојба. Сепак, таа забележува дека се потребни повеќе истражувања за целосно да се разбере тоа влијание.

Поврзани вести

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија. Во Бугарија ќе биде одржана заедничка меѓувладина...

ВЕЌЕ НЕ СЕ КРИЈАТ: Градоначалникот на Бања Лука и пејачката Тања Савиќ заедно на вечера

Со месеци наназад се шпекулира за односот помеѓу познатата пејачка Тања Савиќ и младиот градоначалник на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ. Иако и двајцата беа таинствени, сепак сега се сликани...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.