Нутриционист откри: Овие три намирници се клучни за добро здравје

Нутриционистката Емили Инглиш (28) често споделува совети за здрава исхрана на Инстаграм, каде има 1,3 милиони следбеници. Сега таа ги откри своите три намирници кои го зајакнуваат здравјето од фрижидерот без кој не може да живее.

Грчки јогурт

„Може да се купи во секој супермаркет, тоа е одлична состојка. Го користам како подлога за преливи за салати, го заменувам со мајонез и секако ја јадам сама како ужина“, откри таа за Мирор.

„Често додавам бобинки, јаткасти плодови и семки или путер од јаткасти плодови за вкусен десерт. Грчкиот јогурт има калциум, витамини Б и протеини – тоа е лесен начин да се внесат многу хранливи материи“, додаде таа.

Претходно варени протеини
„Тие се едноставни и одлична опција кога ви истекува времето“, рече Емили.

„Купувањето на претходно зготвени извори на протеини, вклучувајќи ракчиња, пилешко на скара, лосос на скара, шунка или тофу, е брз начин да се зајакне салатата или сосот за тестенини.

Црвена пиперка

„Едноставна црвена пиперка е полна со витамин Ц. Всушност, има повеќе витамин Ц отколку портокал“, објасни таа. „Овој едноставен и релативно евтин зеленчук е одличен и за имунитет и колаген. Пиперките може да се варат или да се јадат сирови“, рече таа.

„Вашата исхрана е клучна за сè во животот. Секогаш многу би им препорачал на луѓето да земаат витамин Д, особено во зимските месеци овде во ОК, и магнезиум. Магнезиум можете да добиете од семки и житарки од тиква и темнозелени лиснати зеленчуци како спанаќ и кељ“, заклучил нутриционистот, а пренесува Net.hr.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното