Обид за палење на црква во Тетово

Според СВР Тетово, вчера утрото околу 9 часот, Н.Р. (60) од Скопје пријавил дека со употреба на сила било влезено во црквата „Свети Ахилиј Ларински“.

Непознати сторители ја оштетиле внатрешноста на црквата „Свети Ахилиј Ларински“ во долнореканското село Требиште и имало обид да се предизвика пожар во објектот, информираат од полицијата.

Според СВР Тетово, вчера утрото околу 9 часот, Н.Р. (60) од Скопје пријавил дека со употреба на сила било влезено во црквата „Свети Ахилиј Ларински“. Тој забележал дека се причинети повеќе оштетувања, а имало обид да се предизвика пожар во внатрешноста на објектот.

Извршен бил увид и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното