Поврзи се

Свет

Обвинителството во Истанбул бара притвор за 210 воени лица

Published

on

Обвинители побараа притвор за 210 воени лица поради сомнеж за поврзаност со мрежата на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за организирање на неуспешниот воен удар во 2016 година, соопшти денеска канцеларијата на Јавниот обвинител во Истанбул.

Во соопштението се наведува дека се осомничени припадници на воздухопловните, морските и копнените сили, како и на жандармеријата и крајбрежната стража, меѓу кои се наоѓаат пет полковници, седум потполковници, 14 мајори и 33 капетани.

-Текстот продолжува по рекламата-

Ѓулен, кој живее во егзил во САД, ги отфрла обвинувањата дека имал каква било улога во организирањето на воениот удар.

Повеќе од 77.000 луѓе се затворени и чекаат судски процес поради учество во пучот. Турските власти суспендираа или отпуштија од работа 150.000 државни службеници и воен персонал од истите причини.

МИА

The post Обвинителството во Истанбул бара притвор за 210 воени лица appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Албанија ќе воведува задолжително носење заштитна маска и парични казни за неносење

Македонија

Чулев: МВР превзема мерки за расчистување на кривично дело „поткуп при избори и гласање“

4NEWS.mk

Бреша: Балотели тежи 100 килограми, затоа не игра

Македонија

Листа на најмоќните пасоши во Светот – македонскиот на 47-мо место и со пад во однос на минатата година

4NEWS.mk

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Македонија

Пандемијата не стивнува, Филипче уверува дека болничките капацитети се доволни за прием на пациенти

Македонија

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS.mk

Ковид-пандемијата не стивнува, болничките капацитети доволни за прием на пациенти

4NEWS.mk

Македонецот Николовски ќе игра на Афробаскет 2021г

Македонија

Села: Не сум од тие политичари на кои Заев кажува дека е негов миленик

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија