Очилата се лепат на лице, маслото замрзнува во пенкалата – еве како изгледа животот во најстуденото село на светот, на минус 70 степени

Многумина од нас веднаш се шокираат од самата помисла на „страшниот“ зимски студ, особено кога доаѓа зимата или додека таа трае.

Веруваме дека после овој текст помалце ќе се плашите од зимата бидејќи ова е приказна за селото Ојмјакон во Русија, поточно во Сибир.

Селото се наоѓа на 750 метри надморска височина, што значи дека денот може да трае само 3 часа во декември и дури 21 час во лето.

Селото Ојмјакон има околу 500 жители, а самото село настанало помеѓу 1920-тите и 1930-тите, бидејќи во тоа време таму застанувале сточарите на ирваси, додека пак властите на поранешниот Советски Сојуз, кога го решаваа проблемот со номадското население, и полесна контрола над нив, им го изградија селото Ојмјакон.

Во селото Ојмајкон најголем дел од мештаните се греат на јаглен и дрва, а се хранат најмногу со месо од ирваси и коњи, додека една продавница ги снабдува со основните потреби. Повеќето од луѓето во ова село одгледуваат ирваси и риби под мразот. Мештаните не страдаат од неухранетост, а сето тоа благодарение на млекото од ирваси, кое е богато со протеини.

Колку е студено се гледа од некои примери, односно по тоа дека ако снема струја само на неколку часа, цевките во зградите замрзнуваат и пукаат. Исто така, дел од маките што ги придружуваат жителите на ова село се батериите кои се празнат, очилата кои замрзнуваат и се лепат за лицето, замрзнатото мастило во пенкалата, неможноста за користење мобилни телефони.

Мештаните ги оставаат автомобилите да работат по цел ден бидејќи се плашат дека поради минусните температури нема да можат да ги запалат кога ќе им треба.

Звучи бизарно, но погребите се вистинска „болка“ за жителите на Ојмајкон! Бидејќи мразот што ја покрива земјата е толку густ што потребни се три дена да се ископа само една дупка во која би бил закопан покојникот.

Жителите на селото Ојмјакона се навикнати на екстремно ниски температури, но кога температурата ќе се спушти под минус 52 степени Целзиусови го затвораат училиштето.

Инаку, во текот на летото, температурите се движат помеѓу 20 и 25 степени Целзиусови.

Поврзани вести

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.