ОД ПАТУВАЊЕТО СО ВОЗ НА ЕЛИЗАБЕТА ДО ТРАДИЦИОНАЛЕН ГОВОР: Еве како британското кралско семејство слави Божиќ!

Секое семејство има своја божиќна традиција, а кралските семејства не се исклучок. За да ги откриете сите детали од божиќната прослава во кругот на семејството Виндзор, потребно е да ѕирнете во кралската резиденција во Сандрингем, бидејќи таму се случува целата магија.

Од големиот семеен ручек одржан една недела пред Божиќ, незаборавната сцена кога кралицата патува со воз до Сандрингам до семејството што оди во црква на Божиќ наутро, кралското семејство ја почитува традицијата и ги негува старите обичаи.

Сепак, меѓу сите протоколарни обврски, Виндзорите, како и секое семејство, уживаат во шармот на Божиќ – семејна размена на подароци, пилешко за ручек, дружење и друштвени игри.

Одличен семеен ручек

Една недела пред Божиќ, кралицата традиционално го поканува поширокото кралско семејство на ручек во Бакингемската палата. Овој тип на прослава е начин за целото семејство да се собере во пресрет на големиот ден, бидејќи многу од роднините на кралицата ќе го прослават Божиќ со своето најблиско семејство далеку од Сандрингам.

Кралицата патува со воз

Ако една сцена верно вели дека Божиќ е зад аголот, тогаш тоа е онаа во која кралицата патува со воз до Сандрингам. Во последниве години, фотографиите на Елизабета Втора, обично со марама и многу топол капут, патувајќи со воз до Норфолк, станаа незаменлив дел од најавата за божиќната сезона на британското кралско семејство. Кога кралицата ќе пристигне на King’s Cross, голем ден е неизбежен.

Бадник во Сандрингем

Кралското семејство се собира на имотот на кралицата во Норфолк, а на Бадник никој не сака да доцни бидејќи тоа е денот кога кралицата дели подароци. Се разменуваат по попладневниот чај на Бадник, а сите подароци се завиткани и уредно наредени на масите и се пренесуваат од рака на рака, сè до среќниот сопственик.

Божиќ во црква

За многумина во Велика Британија, централната точка на сезоната на кралските празници е доаѓањето на семејството во црквата на божиќното утро. Кралицата и сите нејзини гости патуваат во црквата Света Марија Магдалена, каде на Божиќ во 11 часот се одржува бдение.

Традиционално, луѓето се собираат околу црквата за да го следат доаѓањето и заминувањето на членовите на кралското семејство, а по литургијата децата и подаруваат цвеќе на кралицата додека останатите од кралското семејство шетаат меѓу толпата за да ги поздрават.

Сликите на Виндзор на Божиќ заземаат видно место во британските информативни програми, претворајќи семејно излегување во национален настан.

Време е за пилешко

Ручекот е веќе во рерна кога членовите на кралското семејство одат во црква, а божиќниот ручек започнува во 13 часот. Пилешкото, кое е познат производ од Норфолк, пристигнува на трпезата со сите традиционални додатоци, а потоа неизбежниот божиќен пудинг.

Говорот на кралицата

Годишното радио обраќање на кралицата во Обединетото Кралство, но и во сите земји на Комонвелтот, е значаен датум во календарите ширум светот, не само во Сандрингам.

Следејќи ја традицијата што ја започнал нејзиниот дедо, кралот Џорџ V, Елизабета Втора им се обраќа на народот на Божиќ попладне. Нејзината порака, која е снимена однапред неколку дена пред Божиќ, обично се занимава со тема релевантна за времето во кое е создадена, а исто така ги разгледува главните пресвртници важни за неа и нејзиното семејство. Говорот традиционално се емитува во 15 часот.

Божиќ со семејството

Божиќната вечера е прослава, како и во секое друго семејство. Друштвените игри, ТВ и забавата се на списокот со обврски бидејќи Виндзори навистина уживаат во семејните моменти кои го прават секој Божиќ толку посебен.

Поврзани вести

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...