ОСВОИ ЧЕТИРИ МИЛИОНИ НА ЛОТАРИЈА – семејството веднаш се откажа од него

Еден добитник на лотарија, на Редит тврди дека добил џекпот од 4 милиони фунти, но откако признал дека нема да ги дели парите, неговото семејство се откажало од него.

Тој објасни дека тој и неговата сопруга повремено купувале билети за забава и дека немале поим дека ќе ја добијат оваа неверојатна награда, но имале невидена среќа.

  • Откако ги подмиривме сите долгови (студентски, хипотека за куќа, кредит за автомобил) ни останаа уште многу пари. Доколку не знаете, 70 отсто од добитниците на лотарија пропаѓаат по неколку години – напиша тој.

Не сакајќи да ја доживее истата судбина, мажот и неговата сопруга решиле да вложат два милиони во бизнисот, а останатите два ќе ги искористат за купување стан.

-Кога им кажав на семејството, помислив дека нивната прва реакција ќе биде возбуда поради мене и дека ќе бидат среќни што сум финансиски одговорен за парите. Но, почнаа да зборуваат за големо семејно патување и како ќе ги отплатам сите долгови што ги имаат – рекол човекот.

Тој им објаснил дека 4 милиони фунти се голема сума, но рекол дека нема да им даде пари, по што му рекле дека не е добредојден во семејството и дека никогаш повеќе не треба да разговара со нив.

Мислењата за Редит се поделени.

  • Веќе не си добредојден во семејството затоа што не си ги дал парите? Тоа е страшно – напишал еден корисник.

– Вашето семејство покажа дека крвта не е погуста од парите – коментираат други.

Поврзани вести

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Ова е најнездравиот начин за подготовка на јајца

Не е ни чудо ако на спомнувањето на појадокот прво помислите на јајца. Меѓу другото, јајцата се популарен избор за појадок затоа што се фантастичен извор на многу основни хранливи материи.

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...