Откриени 5 најчести митови за доењето: „Не верувајте во се што слушате“

Усни и онлајн дезинформации „циркулираа“ за секој сегмент од родителството, особено мајчинството, во одреден момент и веројатно нема тема поврзана со мајчинството за која се кажани толку многу митови и прифатени толку многу заблуди како за доењето.

Од опуштени гради до блага храна, гинекологот д-р Гандали Деорукар од британската болница Вокхард на порталот Пинквил сподели кои популарни митови за доењето најчесто имала можност да ги слушне.

  1. Доењето е сигурна контрацепција

Дури и да доите исклучиво, доаѓа до овулација и можете да забремените веќе три месеци по породувањето, па доколку сакате да го избегнете тоа консултирајте се за најдобрата контрацепција.

2. Не треба да доите ако имате блокирани млечни канали

Најдобар начин за лекување на опструкција на млечните канали и стагнација на млеко е да доите и/или да ејакулирате што е можно почесто за да се спречат инфекции. Ставете топла облога на градите пред доење, а доколку сепак ви се појави инфекција, консултирајте се со вашиот гинеколог.

  1. Од доењето неповратно градите „висат“

Градите често дури и се зголемуваат во текот на бременоста и, без разлика дали доите или не, нивната големина во текот на бременоста ќе ги оптоварува лигаментите кои ги „држат“, а секој притисок врз нив предизвикува дополнително опуштање. Сепак, на тоа како ќе изгледаат градите и дали и кога ќе паднат најмногу влијае возраста, БМИ (индексот на телесна маса), големината на градите пред бременоста.

  1. Мајката за време на доењето треба да јаде само блага храна

До моментот кога храната што ја јадете се вари и се користи за производство на млеко, потенцијалните лоши елементи од неа веќе се разградени и воопшто не треба да влијаат на бебето. Затоа, не менувајте ги вашите навики во исхраната и внимавајте да ја одржувате хидратацијата со редовно пиење.

  1. Темното пиво ќе го поттикне производството на млеко

Нема докази за да го поддржат ова, згора на тоа, алкохолот може да го намали нивото на пролактин, хормон кој му помага на телото да произведува доволно млеко. Според Светската здравствена организација, конзумирањето алкохол не се препорачува за мајки кои дојат.

Поврзани вести

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни почивалишта. Поворката тргна од Скопскиот аеродром каде...

Зошто облеката не треба да се суши на радијатор?

Секој од разни причини понекогаш се наоѓал во ситуација да има потреба да има повеќе алишта отколку што собира машината за сушење, па се користеле радијатори во зимските месеци.

ФОТО: Вјоса Османи и Линдита Никола меѓу присутните на скопскиот аеродром

На церемонијата за преземање на останките на жртвите од несреќата во Бугарија, на Меѓународниот аеродром во Скопје присуствуваат и високи функционери од Косово и Албанија. Се работи за претседателката...

ВИДЕО: Граѓаните им оддаваат почит на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

На плоштадот „Скендербег“ во Скопје се собраа голем број граѓани. Тие им оддаваат почит на 45-те жртви во трагичната несреќа во Бугарија.

Најважното

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...

ВИДЕО: „Изгубив 5 членови од семејството – ќе ја бараме правдата“

Дамир Османов од Сингелиќ , кој во страшната несреќа на автопатот „Струма“ изгуби 5 лица од семејството, денеска на аеродромот во Скопје...