ОВА БИ ПРЕДИЗВИКАЛО УСТАВНА КРИЗА: Кралицата Елизабета не може да спие ноќе од загриженост!

Плашејќи се дека тоа ќе ја загрози линијата на наследство, британската кралица Елизабета Втора постојано бараше од принцот Вилијам да престане да лета сам со хеликоптерот, особено во лоши временски услови.

Неформалните правила обично ги спречуваат членовите на кралското семејство од повисоко ниво да летаат заедно, но прописите беа олабавени со доаѓањето на децата на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон за да му се овозможи на младото семејство да поминува повеќе време заедно.

Имено, војводата и војвотката од Кембриџ со децата, принцезата Шарлот (6) и принцовите Џорџ (8) и Луис (3) редовно летаат со хеликоптер од палатата Кенсингтон во Лондон до неговиот дом Анмер Хол во Норфолк, каде што го поминуваат својот одмор далеку од очите на јавноста. Овој таен дом на кралската двојка е оддалечен околу 300 километри од палатата.

Принцот Вилијам е втор по редот за тронот, зад таткото Чарлс, додека неговиот син Џорџ е трет во редот за наследство.

Како што дознава The Sun од извор близок до кралицата, Елизабета Втора им рекла на блиски пријатели и дворјани дека би сакала Вилијам да престане да лета со хеликоптери сам, особено во лоши временски услови, бидејќи транспортот со хеликоптери не е најбезбеден.

„Кралицата не може да спие навечер поради тоа и е многу загрижена. Таа знае дека нејзиниот внук е способен пилот, но мисли дека не вреди ризикот петмина од нив да летаат со хеликоптер. Замислете што ќе се случи во случај на несреќа – тоа ќе биде уставна криза“, вели изворот, додавајќи дека кралицата му кажала на Вилијам колку е загрижена, нагласувајќи дека колку и да е добар пилот, лошо време и несреќа може да се случат насекаде.

Поврзани вести

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија. Во Бугарија ќе биде одржана заедничка меѓувладина...

ВЕЌЕ НЕ СЕ КРИЈАТ: Градоначалникот на Бања Лука и пејачката Тања Савиќ заедно на вечера

Со месеци наназад се шпекулира за односот помеѓу познатата пејачка Тања Савиќ и младиот градоначалник на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ. Иако и двајцата беа таинствени, сепак сега се сликани...

КИНЕСКИ ХОРОСКОП ЗА 2022 ГОДИНА – Еве каква ќе биде годината на водниот тигар!

Сите очи се вперени во 2022 година со надеж дека ќе биде подобра од 2021 година Стаорец (родени 2020, 2008, 1996, 1984, 1972, 1960, 1948, 1936, 1924)

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на студено време со умерен до...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.