ОВА Е НАЈУБАВАТА БОЖИЌНА ДЕСТИНАЦИЈА НА СВЕТОТ: Добредојдовте во гратчето во кое НАВИСТИНА ЖИВЕЕ МАГИЈАТА!

Иако самата помисла за одмор во јужна Италија најмногу ќе асоцира на одмор во летните месеци, јужна Италија секако има што да понуди и во зимскиот и божиќниот период.

А доказ за тоа е ова шармантно место со уште пошармантно име – Локоротондо, кое во последните години привлекува се повеќе туристи во декември.

Локоротондо е мал град кој го најде своето место во Апулија, во самата петица на италијанската „чизма“.

Иако Локолотодно не може да го сокрие својот шарм во ниту еден период од годината, ова живописно место е вистинска локација за оние кои го обожаваат периодот на божиќните и новогодишните празници.

Локоротондо е еден од типичните атмосферски стари градови во Апулија со блескави бели фасади, поради што во декември станува божиќна дестинација од бајките, која остава малкумина рамнодушни.

Имено, внимателно избраната декорација во градот создава неверојатен контраст помеѓу црвената, божиќните тонови и белите ѕидови, а благодарение на мноштвото светилки и традиционални украси ќе се чувствувате како да сте во бајка!

Поврзани вести

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...