ОВА НЕ СМЕЕТЕ ДА НЕ ГО ЗНАЕТЕ: 3 важни љубовни лекции

Понекогаш е потребно долго време за конечно да разбереме што навистина сакаме од љубовта и кои форми на однесување во врската се прифатливи и на што треба веднаш да реагираме.

Еве неколку љубовни лекции кои жените ги учат предоцна.

  1. Не кажувајте да ако навистина сакате да кажете не

Во љубовните врски често ја правиме истата грешка – се преправаме. Запомнете дека компромисот не е решение ако ве прави несреќни. Не се согласувајте со работи кои ве прават длабоко незадоволни, не се преправајте дека сте среќни ако не сте и не кажувајте „да“ на предлозите што инстинктивно сакате да ги одбиете.

Во секој момент од врската бидете автентични и свои, бидејќи само на тој начин ќе успеете да постигнете вистинска љубовна среќа со партнер кој ќе ја види вашата вистинска личност, а не онаа создадена специјално за него. Кога конечно ќе кажете „не“ на она што ве прави несреќни, вашите вистински желби и потреби излегуваат на површина.

  1. Вашата љубов не може да промени маж

Додека тој самиот не стане свесен за потребата од промена, нема љубов (колку и да е силна) што ќе го натера да се промени. Промените можеби се условени од надворешни фактори, но тие всушност доаѓаат од внатре.

  1. Љубомората и посесивноста не се знаци дека ве сака

Многу жени ја доживуваат љубомората и посесивноста како потврда дека мажот навистина се грижи за нив. Мала доза на љубомора е сосема нормална работа во врската. Меѓутоа, кога мажот постојано ве контролира поради вас, сака да го знае секој ваш чекор и потег, ве спречува да комуницирате со другите – тоа е знак дека неговата љубомора не е безопасна и дека не е здрав.

Поврзани вести

Премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација во официјална посета на Бугарија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска заминува за Софија каде ќе ја предводи владината делегација во дводневна официјална посета на Република Бугарија во чии рамки е предвидено и...

Има 51 година и тело како девојка: Ова е вежба за совршена форма во која се колне Меланија Трамп!

Меланија Трамп, за време на поголемиот дел од претседателствувањето на нејзиниот сопруг, остана една од најприватните први дами на САД. Секогаш беше таква, речиси не пушташе некој во многу зафатениот живот на...

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“.

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

Најважното

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија.

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...