ОВА РАСТЕНИЕ го чисти воздухот од вируси и е особено корисно во зима

Познато е дека домашните растенија се нарекуваат прочистувачи на воздухот во куќата, а повеќето цвеќари се согласуваат дека најдобро е хлорофитумот или зелениот лилјан, односно билката пајак.

Особено е корисен во зима, кога воздухот во просториите брзо се суши поради греењето, а сега е добредојден како уште едно средство за одбрана од вируси.

Ова растение, всушност, ја зголемува влажноста во домот, а тоа ги уништува вирусите и бактериите кои не опкружуваат. Домаќинките го обожаваат ова растение бидејќи не е нималку напорно за одржување, а зборуваат и дека ја впива негативната енергија од просториите.

Интересно е што истражувањето на НАСА (Американска вселенска агенција) покажало дека ова растение има антимикробно и антибактериско дејство и дека е рангирана меѓу најефикасните прочистувачи на воздухот.

Истражувањата потврдија дека ги неутрализира штетните состојки за човечкото тело како што се фенолот, бензенот, формалдехидот и другите што се испуштаат од современите завршни материјали и мебелот од иверица.

Зелениот лилјан успева дури и за оние кои не се вешти со растенија, како и за апсолутни почетници. Не бара многу внимание и грижа. Не треба често да се полева, доволно е еднаш неделно, а можете да го чувате на светло, но и во потемни делови од станот.

Има украсен лист кој на светлина станува посветлен, а ако го чувате во сенка, линиите на листовите постепено ќе исчезнат.

Со посветени љубители на цвеќиња, зелениот лилјан може да цвета со подобра грижа. На врвот на стеблото може да се формираат цветови во форма на ѕвезда.

Ова е едно од најбезбедните домашни растенија. Не е опасно за луѓето или домашните миленици. Листовите на ова растение мачките ги сметаат за вкусни, па често се случува да ги јадат.

Поврзани вести

ПОРАДИ ОВА, ХОРОСКОПСКИТЕ ЗНАЦИ ГО ГУБАТ ТЛОТО ПОД НОЗЕТЕ: Стрелецот не поднесува осаменост, Овенот кога го игнорираат…

Животот понекогаш не доведува во тешки ситуации со кои не можеме да се справиме на вистински начин. Некои бараат помош од пријател, а некои сакаат да поминат низ бура која ја преплавила...

2022 Е ГОДИНА НА ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ: Магичната серија 2-2-2 им носи успех и луда среќа на овие знаци!

2022 година ќе биде година на големи промени. Специфичен е од повеќе причини, особено поради тоа што го красат три пара. Оваа серија има посебно значење и моќ, велат нумеролозите.

ОВА СЕ НАЈПОЗНАТИТЕ СРПСКИ ВАМПИРИ: Плашеле, заразувале и давеле луѓе, а еден од негова вдовица барал многу НЕОБИЧНА РАБОТА!

Во Србија за прв пат се документирани вампири, односно починати кои имале надуени лица и тела, изразени очи, долга коса и нокти, кои оживуваат и прогонуваат членови на нивното семејство и заедница!

Среде Пекинг се пејат песни од Тоше Проески

На социјалната мрежа се појави видео на кое се гледа како уличен музичар од Кина го пее познатиот хит на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески. „Još uvijek sanjam da...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...