ОВА СЕ НАЈСКАПИТЕ РАСИ: Ретки, посебни и кучиња со долга традиција!

Доколку барате куче кое чини многу, но навистина вреди за парите, вие сте на вистинското место. Еве некои од најскапите раси на кучиња во светот.

Сопствениците на кучиња сакаат да ги разгалуваат своите миленици со играчки, почести и фенси гардероба.

Трошењето пари на домашно милениче е дел што е доброволно договорено при неговото посвојување или купување. Грижата за одредени раси е многу поскапа отколку за другите, но освен тоа, некои раси се прилично скапи на почетокот. Станува збор за расни кучиња кои потекнуваат од винова лоза кои победуваат на изложби, пишува Женскимагазин.

Доколку барате куче кое чини многу, но навистина вреди за парите, вие сте на вистинското место. Еве некои од најскапите раси на кучиња во светот.

Португалско водно куче

Оваа раса е доста ретка, а фактот што е меѓу хипоалергичните ја прави многу популарна. Покрај тоа што чинат многу при купувањето, овие кучиња се и екстремно скапи за одржување или грижа за влакната, особено ако се стремите кон традиционалниот изглед на португалско водно куче. Атлетската градба на ова куче му кажува на сопственикот дека на ова куче ќе му треба многу време за активности на отворено. Доколку поголемиот дел од денот го поминувате надвор од дома, ќе ви треба некој кој ќе се грижи за ова куче додека сте отсутни.

Чау чау

Со кучето чау чау во приказната, ќе ја поседувате најмеката раса во таа област. Иако се многу резервирани кон странци, понекогаш дури и агресивни, овие кучиња се исклучително лојални на своите сопственици. Освен што поседувањето на ова куче ќе ве чини многу, неопходно е да му обезбедите стручна обука уште од најрана возраст за да се прилагоди на животот со вас.

Авганистански ‘рт

Познат по своето достоинствено однесување налик на мачки, авганистантскиот ‘рт е кучето со најдолго и најсветло палто на светот. Неговата коса изгледа толку грациозно што едноставно е невозможно да се замисли како се тркала по тревата. Иако е хипоалергично куче, бара секојдневно четкање за да не му се заплетка косата. Историјата на овие кучиња ги класифицира како ловци, поради што имаат навика да ја држат главата високо, како да се постојано на стража. Тие исклучиво шепотат за нивната цена.

Персиски хрт – салуки

Салуки е едно од оние кучиња на кои сите им се восхитуваат поради неговата мистична убавина. Оваа раса е многу стара и се проценува дека постоела уште во 7000 година п.н.е. Таа е по потекло од Блискиот Исток и долго време е миленичка на кралското семејство. Покрај тоа што се многу скапи, на кучињата Салуки им е потребен и многу простор за трчање, а не смеат да вежбаат веднаш по јадење бидејќи може да имаат проблеми со варењето.

Поврзани вести

Бектеши и Лорер потпишаа Меморандум за разбирање за промоција и инвестициска соработка на малите и средни претпријатија од Северна Македонија и Бугарија

Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за иновации и раст на Република Бугарија, Даниел Лорер денеска во Софија во рамки на заедничката седница на македонската и бугарската Влада потпишаа Меморандум за...

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков истакна дека „постојат држави како што е Република Северна Македонија каде што индивидуалните права се остаруваат...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете земји, со акцент на темите кои ги опфаќаат ново-формираните работни...

Дали пуканките се едни од најздравите закуски?

Пуканките се една од најпопуларните закуски. Сепак, честа дилема е дали пуканките навистина се една од најздравите закуски? Пуканките се навистина одличен избор за грицкање доколку не сакате да...

Најважното

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...