Оваа баба има 104 години и се занимава со тетовирање – нејзината уметност е неверојатна, а еве како ги изработува!

Баба од Филипините, по име Ванг Од Огеи, стана вистинска сензација на социјалните мрежи откако објави видео на кое тетовира туристи.

Покрај тоа што има многу необичен метод на тетовирање што заинтригира многумина, луѓето се шокирани од информациите за нејзината возраст.

Огеи е всушност најстарата мајстор за тетоважи или „мамбабаток“ како што ја нарекуваат во Калинга, областа во која живее, а има дури 104 години.

За неа тетоважите се симбол на силата, храброста и убавината, а ги прави со стап од дрво „каламанси“, познато и како филипински лимета.

Таа прави сè, од многу едноставно, како една буква или број, до покомплицирани, уметнички претстави, но најчесто луѓето бараат некои симболи на природата карактеристични за Филипините.

– Моите тетоважи се пораки од боговите кои не штитат од непријатели и лоша енергија – изјави таа во интервју за Би-Би-Си во кое откри дека член на семејството и помага во работата бидејќи техниката на тетовирање ја пренесуваат исклучиво во семејството.

Таа ја стекна својата сегашна популарност благодарение на една девојка која го сними процесот на тетовирање и го објави на TikTok.

@colekozume

signature tattoo by Apo Whang-Od #tattoo#mambabatok#whangod#kalinga#whangodtattoo

♬ DONT BE SAD GO GET A TATTOO – Delaney Bailey

Поврзани вести

Со државна церемонија беше оддадена почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија и им беа предадени на семејствата

Со државно-воена церемонија, денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје беше организиран пречек на посмртните останки на загинатите граѓани во автобуската несреќа на 23 ноември во Република Бугарија. Посмртните останки...

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Во седиштето на СДСМ денеска кандидатура за претседател на партијата поднесе Јован Деспотовски. Рокот за доставување кандидатури истекува денеска во 16 часот, по што утре Централната изборна комисија ќе...

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19:

Пилотите на двата воено-транспортени авиони им оддадоа почит на семејствата на загинатите во несреќата во Бугарија

Четворица пилоти од двата воени авиони, кои денеска пристигнаа од Бугарија на скопскиот аеродром за да ги пренесат жртвите од страшната несреќа која се случи на автопатот „Струма“, им оддадоа почит...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...