ОВАА БОЈА Е МОЌНА И СИЛНА: Еве зошто не треба да ја испуштите црвената боја од празничните украси!

Иако изгледа како класика, а можеби и надминато во некои случаи, новогодишната декорација во црвена боја никогаш нема да излезе од мода. И не треба, еве зошто!

Во сите традиции, црвената боја има моќна симболика која привлекува љубов и поволен почеток, бидејќи ја означува бојата на љубовта и енергијата.

Црвената боја означува сила, решителност, желба и страст. Таа е боја на оган, па сосема е природно што ја симболизира силата во моќта. Многу истражувања покажаа дека црвената боја има корисен ефект врз човечкиот метаболизам, промовира здрав апетит и благотворно влијае на крвниот притисок.

Исто така, црвената боја го поттикнува чувството на топлина, бидејќи природно наликува на оган. Луѓето кои ја сакаат црвената боја се екстровертни, весели и импулсивни, подготвени да покажат и дадат љубов.

Сепак, со црвеното треба да бидете умерени, бидејќи премногу црвено може да поттикне агресија, преголема возбуда и интензивни емоции.

Светло црвената е нешто поумерена варијанта на црвената, кога станува збор за енергијата. Симболизира љубов, страст, радост, чувствителност, романса, женственост и сексуалност.

Од друга страна, темно огнено црвена волја, упорност, стабилност, лидерство, храброст, но може да претставува и гнев, агресија, па затоа треба да бидете умерени со тоа кога е украсувањето во прашање.

Затоа, ако светло црвената боја е доминантна боја во просторот, таа треба да се неутрализира со други помалку огнени бои, како бела или златна, па дури и зелена.

Во секој случај, кога ќе го украсите вашиот животен простор оваа година, не ја испуштајте црвената боја, бидејќи таа никогаш не е и нема да излезе од мода! Се надеваме дека ви дадовме доволно причини за тоа!

Еве неколку идеи во галеријата како да ја украсите вашата елка користејќи црвено на вистински начин:

https://www.pinterest.com/pin/164099980152679932/
https://www.pinterest.com/pin/1337074883363837/
https://www.pinterest.com/pin/844847211355411056/
https://www.pinterest.com/pin/68743830260/

Поврзани вести

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.