Поврзи се

Балкан

Почина Боро Дрљача

Published

on

На 80 годишна возраст почина легендарниот пејач на народна музика Боро Дрљача.

Пејачот беше третиран и опериран неколку пати во претходните месеци, прво поради рак на дебелото црево, а потоа и поради тромб во близина на срцето.

-Текстот продолжува по рекламата-

Роден во Босанска Крупа, Бора како млад дојде во Белград, каде што се појави на аудиција за Радио Белград и реши да стане пејач.

Издаде десетици албуми и се здоби со статус на истакнат уметник. Тој ги пееше своите хитови низ целиот свет на турнеја и призна дека му било тешко за време на војната во поранешна Југославија, кога неговите песни не беа објавувани во српските медиуми затоа што е роден во Босна и обратно.

Тој исто така се занимаваше со бокс, и се испроба пред камерите на реалноста, учествувајќи на ВИП Големиот брат во 2010 година. Бора беше исфрлен само еден ден пред финалето на шоуто.

Во првиот брак со Верица, тој имаше два сина, а потоа семејството го погоди трагедија – Верица изврши самоубиство со преголема доза на дрога. Бора се ожени повторно со Радомирка Сладиќ.

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

„Ако сега Бугарија ја спречи РСМ кон ЕУ – нема да може да се користат европските фондови“

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com