Почина девојчето кое боледуваше од една од најретките болести: Поради неа личеше на старица…

Почина девојката Адалија Роуз Вилијамс која имаше само 15 години и се прослави на Интернет поради необичното генетско пореметување кое го имаше. Мајката на Адалија потврдила дека девојчето од Тексас починало во средата навечер.

Адалија имала прогерија, ретко генетско нарушување кое води до ненадејно, забрзано и предвремено стареење. Иако имала само 15 години, изгледала како да е во старост.

Дијагнозата на нарушувањето чие полно име е Хачинсон-Гилфорд прогерија синдром е поставена кога Адалија имала само три месеци. Предизвикува предвремено стареење, бавен раст, опаѓање на косата, а предвидениот животен век на децата кои ја добиваат оваа дијагноза е само 12-13 години. Неколку стотици деца низ планетата страдаат од ова нарушување.

Малата Адалија реши да не се крие само затоа што изгледа поинаку од своите врсници, па стана ѕвезда на YouTube. Нејзиниот канал, на кој објавуваше снимки од танцување, шминка и други тинејџерски активности, имаше повеќе од 339 милиони прегледи.

„Таа допре милиони луѓе, и остави неизбришлива трага во срцето на секој од нив. Веќе ништо не ја боли, а сега танцува на музиката што ја обожавала“, стои на нејзината Фејсбук страница.

Погледнете еден од нејзините клипови.

Поврзани вести

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...