Поврзи се

Свет

Почнува трката за наследник на Тереза Меј

Published

on

Британските конзервативци денска почнуваат со избор на кандидат за наследник на паертискуиот лидер Тереза Меј , каде најголем фаворит е поранешниот шеф на дипломатијата Борис Џонсон.

Осуммина мажи и две жени се борат од денеска за функцијата на Тереза Меј , а победникот ќе го заземе и местото претседател на британската влада. Процесот има две фази. Во првата , 313 конзервативни пратеници ќе се изјасни за својот фаворит преку серија тајни гласања , се додека не се дојде до двајца кандидати.

-Текстот продолжува по рекламата-

Потоа 160 000 членови на Конзервативната партија го избора победникот што би теебало да се случи до крајот на јули. Првиот круг на гласаљње на ториевците ќе биде денеска од 11 до 13 часот , а оние кандидати , кои ќе добијат помалку од 17 гласа, веднаш ќе бидат елиминирани.

Главен фаворит е поранешниот министер за надворешни работи , Борис Џонсон , кој важи за голем приврзаник на Брегзитот. Тој најави дека ,доколку сдтане премиер , ќе ја изведе Британија од ЕУ најдоцна до 31. октомври, без или со договор , зашто вели дека одложувањето значи пораз.

The post Почнува трката за наследник на Тереза Меј appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Реакција на генералниот секретар на Илинденскиот марш за инцидентот кај Гумење

Македонија

СДСМ-ДУИ, прва опција за нова Влада!? Божиновски: Проширена коалиција меѓу сите политички субјекти

Македонија

Учениците од септември се враќаат во клупите, со маски на лицата и социјална дистанца, часот ќе трае 20 минути

Македонија

Ќе заѕвони ли училишното ѕвонче? Неделков од СОНК: Вирусот е како атомска бомба за училиштето

Македонија

Акција на ИНТЕРПОЛ: Обид за внес на отровна храна во Македонија – запленето пилешко месо со птичји грип

Македонија

Владата објави нов, ажуриран список на компании кои добиле помош, а не ја исплатиле на работниците

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ да молчат за енергетиката, во нивно време струјата поскапе 100% и беше укината евтината тарифа

Македонија

Кадриу: „Премиерот нѐ нарече криминалци“ – Спасовски ги отфрли тврдењата на обвинителката

Македонија

Се заострува „битката“ за ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски се извини за политиките на дел од претходното раководство

Македонија

Полицијата во Синичане по изјавата на Џемаили – Агим Нухиу открива што изјавил градоначалникот на Боговиње во полиција

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри