Полицијата се врати на местото каде исчезна Данка – блокирана улицата, пристигнаа и екипа за вештачење!

Во Бањско поле повторно се врати полиција, со тоа што попладнето имаше развој на ситуацијата пред дворот каде последен пат беше видена Данка Илиќ.

Деветтиот ден откако девојчето исчезна, полицијата целосно го забрани преминот од средината на улицата што води до хорот, а во меѓувреме пристигнаа уште полициски возила во цивил, што во најмала рака покрена нови сомнежи – што се случува во областа каде малата Данка е последен пат видена и што се случи со девојчето кое мистериозно исчезнува без трага?

Имено, од раните утрински часови инспекторите придружувани од полицијата на местото на настанот донесоа, најверојатно, сведоци, кои, како што напоменавме, со раце обележаа одредени области околу скандирата.

Во Бањско поле во еден момент владееше затишје, додека полициските возила повторно не заминаа во истиот правец, а сега повторно вршат увид пред кобната викендица, при што фокусот е само на еден дел од дворот.

Како што може да се види на снимените фотографии, пристигнала и форензичката екипа која во оваа прилика најверојатно прибира одредени докази по разговорот со лицата кои денеска беа донесени на местото на настанот.

За потсетување, австриската полиција денеска соопшти дека се верува дека објавеното видео е навистина малата Данка, во секој случај цела нација веќе го чека расплетот на овој настан со надеж дека Данка е некаде жива и здрава.

И додека српската полиција сè уште работи на теренот каде последен пат е видена девојката, полицијата во Виена, пак, апелира до сите граѓани кои имаат какви било информации за жените од видеото да ги повикаат органите на прогонот на 01-31310-33800 или во која било полициска станица.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното