Полски научници пронајдоа ген кој го удвојува ризикот од тежок ковид

Полските научници пронајдоа ген кој повеќе од двојно го зголемува ризикот од тешка болест Ковид-19, откритие за кое се надеваат дека може да им помогне на лекарите да ги идентификуваат луѓето кои се најзагрозени од оваа болест.

Со оглед на тоа што неодлучноста при вакцинацијата е главен фактор за високата стапка на смртност од коронавирус во Централна и Источна Европа, истражувачите се надеваат дека идентификувањето на луѓето со најголем ризик ќе ги поттикне да се вакцинираат и ќе им овозможи пристап до поинтензивни опции за третман во случај на инфекција.

„По повеќе од една и пол работа, беше можно да се идентификува генот одговорен за предиспозиција за тешка болест“, рече министерот за здравство Адам Ниџиелски.

„Ова значи дека во иднина ќе можеме да идентификуваме луѓе со предиспозиција сериозно да страдаат од Ковид-19“.

Научниците од Медицинскиот универзитет во Бјалисток открија дека генот е четвртиот најважен фактор што одредува колку сериозно човек страда од Ковид-19, по години возраст, тежина и пол.

Генот е присутен кај околу 14 отсто од полската популација, во споредба со осум до девет отсто во Европа и 27 отсто во Индија, изјави Марцин Мониушко, професор задолжен за проектот.

Други студии, исто така, ја покажаа важноста на генетските фактори во тоа колку сериозно се развива Ковид-19.

Во ноември, британските научници објавија дека идентификувале верзија на генот што може да се поврзе со двоен ризик од конгестија на белите дробови кај коронавирусот ковид-19.

Поврзани вести

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...