ПОРАДИ ОВА НЕ ИЗГЛЕДА ГЛАМУРOЗНО И УБАВО: Најголемите грешки при украсувањето на новогодишната елка!

Времето кога почнуваме да го украсуваме домот за празниците е омилено на многумина оваа година. Носи среќа и радост при самата помисла на светилки и разни украси. Сепак, понекогаш се случува да добиеме резултат од преголем ентузијазам, од кој не сме многу задоволни. Еве која е најчеста причина за новогодишна елка која не е доволно убава и впечатлива.

Украсување новогодишна елка

За многумина новогодишното украсување ќе биде подолг период во домот, па затоа треба внимателно да го монтираме. Што треба да следиме при уредувањето на домот?

Мерка

Ако имате многу желби и разни теми, сведете ги на минимум. Дури и ако имате големи простори во домот, не треба да имате премногу теми. Најдобро е да се фокусирате на една тема и да и посветите дополнително внимание. Ограничете ја употребата на текстури и материјали и задржете се само на една естетика за постојан изглед.

Личен момент

Ако имате време, можете да направите персонализирани, рачно изработени украси. Можете да направите колажи со слики и да ги залепите на гранките или да ги закачите на гранките. Ова ќе и даде на елката поголема автентичност.

Чистење

Ако поставите украси со прашина на елка која исто така не е исчистена, нема да постигнете квалитетна целина. Прво исчистете ги сите, а потоа започнете со украсување. Исто така, отстранете го целиот неред наоколу, елката нека биде во центарот на вниманието и ништо да не го расипува погледот кон неа.

Поврзани вести

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.