Поврзи се

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Published

on

Поштата на Македонија со години работи со милионска загуба. Откако Евростандард банка која замина во стечај, ја блокираше работата на Поштата, сега Владата бара оваа институција да се приватизира или да се склучи приватно-јавно партнерство.

-Текстот продолжува по рекламата-

Но, дали оваа работа ќе заврши толку лесно, без никој да одговара за лошото менаџирање со Поштата? Генералниот директор, Ејуп Рустеми не сакаше да се произнесе. Од канцеларијата за односи со јавноста на Поштата, ни рекоа дека не сакаат да коментираат ништо, ниту околу прашањето за приватизација, ниту пак за понесувањето одговорност. Нѐ упатија за секое прашање да се обратиме до Влада, бидејќи таа е сопственик. Го прашавме и вицепремиерот Фатмир Битиќи, но тој топката ја префрла на судските органи.

ТВ21 праша и во Обвинителството – дали имало, дали има и дали ќе се отвори предмет кој ќе испита зошто Поштата постојано работела со загуба и дали некој лошо менаџирал со неа?

„Јавното обвинителство ги следи информациите за кои покажувате интерес. Откако надлежни институции како Министерството за внатрешни работи или Управата за финансиска полиција, согласно нивните надлежности ќе документираат евентуални незаконитости кои упатуваат на сторено кривично дело, според Законот за кривична постапка, Обвинителството ќе преземе кривичен прогон“, велат од Јавното обвинителство.

Вицепремиерот Битиќи, вчера рече дека одлуката за приватизација или приватно-јавно партнерство на Поштата, Владата ја донела со консензус меѓу сите владини партнери, меѓу кои и ДУИ, чиј кадар со години раководи со Поштата, односно уште од времето кога партијата беше во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Битиќи вели дека причината за лошото менаџирање со оваа институција е токму фактот што повеќе ѝ служела на политиката, отколку на граѓаните.

„Мислам дека никогаш не беше избран добар модел на менаџирање. Моделот кој беше избран беше очекуван согласно барањата на политичките партии и на крај, како што рековме многупати, се покажа дека државата не е добар менаџер на јавните претпријатија“, посочи Фатмир Битиќи.

Во мај годинава, Извештајот на Државниот завод за ревизија покажа дека од 2012 година, Поштата на Македонија работи со загуба од околу 10 милиони евра, од кои 2.5 милиони се само од 2018 година. Но, и покрај ваквата состојба, Надзорниот одбор на Поштата одобри склучување договори за менаџерско осигурување за 7 директори на Поштата, што според Законот за акционерски друштва можеле да не го сторат тоа поради влошената финансиска состојба.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

„Ако сега Бугарија ја спречи РСМ кон ЕУ – нема да може да се користат европските фондови“

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com