ПОСЛЕДНАТА ПОЛНА МЕСЕЧИНА ОВАА ГОДИНА ЌЕ БИДЕ НАЈМОЌНА: Само убави нешта ќе се случат со овие знаци!

Последната полна месечина во 2021 година не очекува на 19 декември и ќе биде во знакот на Близнаци. Позициониран е спроти „галактичкиот центар“, просторот кој се смета за срцето на Универзумот. Кога Месечината е во оваа позиција, не чека силна енергија која ни ја подигнува свеста и ни помага да откриеме нешто ново за себе, нашите потенцијали, таленти, но и недостатоци, пишува Lovesensa.

Следат периодични настани, а особено ќе бидат среќни Близнаците и шкорпијата.

Полната месечина се карактеризира со извлекување на разни работи од нас. Оваа лунарна фаза нè поттикнува да живееме во заборавено поле на соништата и да откриеме во кои полиња од животот треба да најдеме повеќе светлина. За време на полната Месечина кај Близнаците, учиме што научивме, а што не решивме за време на затемнувањето на Месечината на 19 ноември. Сетете се на периодот од пред еден месец и размислете – што беше тогаш клучот, за што размислувавте, на што работевте? Сега ќе можеме да видиме многу работи на Јанси.

Јупитер, планетата на изобилството, е многу активна под оваа полна месечина. Јупитер го зголемува и умножува сето она што го допира, но има и дарба да ни овозможи да гледаме попозитивно на работите. Како што се проширува нашата перспектива, можеме да се отвориме за повеќе можности, повеќе решенија и подобри погледи на работите. Што и да ни пречеше за време на затемнувањето, Јупитер сега ветува дека ќе донесе поширок поглед на работите и попозитивен дух.

Искористете ја енергијата на полната месечина за да ги зголемите димензиите на вашиот ум и да ги гледате работите од поширока и посветла перспектива. Знајте дека оваа полна месечина ги осветлува решенијата што ги барате, само треба да имате отворен ум и доверба.

Бидејќи полната Месечина е во знакот на Близнаците, ова претставува рамнотежа помеѓу физичкото и духовното. Сега ги гледаме работите од двата агли и тоа може да ни помогне да ги најдеме одговорите што ги бараме. Ова е последната полна месечина во 2021 година, затоа е вистинско време да погледнеме што сакаме да елиминираме. Сфатете кои работи, навики или луѓе не сакате да ги пренесете во 2022 година. Додека полната Месечина во Близнаците носи некои моќни галактички енергии и дел од позитивноста на Јупитер, на космичкото небо се подготвуваат други настани кои би можеле да влијаат на енергиите што ги доживуваме во моментот.

Набргу по врвот на полната месечина, Венера, планетата на љубовта, врските и парите, станува ретроградна. Ретроградната Венера може да ги разниша работите и односите за љубовта и емоциите во нашите животи. Тоа не мора да биде нашиот однос кон другите, туку и нашиот однос кон парите и работите што ги цениме. Бидејќи Венера е ретроградна во близина на Плутон, планетата на моќта, можеби ќе најдеме ново чувство на моќ и самодоверба. Можеме да се чувствуваме побезбедни и похрабри кога станува збор за донесување одлуки – најважно е да слушате што ви кажува срцето. Сепак, оваа динамика на Венера и Плутон може да укаже на она што ние не можеме да го контролираме, односно какви се нашите моќи за вас. Но, важно е дури и кога некои работи ни се лизгаат од рака, прво да се трудиме да ја одржиме рамнотежата.

Покрај енергијата на Венера и Плутон, ги имаме и Сатурн и Уран кои се подготвуваат да го формираат последниот квадрат оваа година. Тоа може да се манифестира како притисок меѓу слободата и границите, но и како немир. Сатурн сака да ги следиме правилата и да се усогласиме, додека Уран сака да размислуваме надвор од рамката и да ги правиме работите поинаку. Сатурн го претставува минатото, додека Уран ја претставува иднината. За да ги балансираме овие енергии во нашите животи, мора да станеме свесни за лекциите и мудроста од нашето минато додека се отвораме кон иднината и новите можности што ни претстојат.

Можеби ќе треба да прифатите некои промени и иновации, дури и кога станува збор за некои застарени активности и рутини. Како да се ослободите од лошите навики ако сте блокирани под полна месечина? Време е да разговарате, да не чувате ништо тајно, особено не од себе, и да го искажете своето мислење! Ова е момент на апсолутна слобода во кој ќе се откријат многу работи, но вистината на крајот на 2021 година може значително да ни помогне да создадеме многу подобра иднина во 2022 година!

Поврзани вести

Премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација во официјална посета на Бугарија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска заминува за Софија каде ќе ја предводи владината делегација во дводневна официјална посета на Република Бугарија во чии рамки е предвидено и...

Има 51 година и тело како девојка: Ова е вежба за совршена форма во која се колне Меланија Трамп!

Меланија Трамп, за време на поголемиот дел од претседателствувањето на нејзиниот сопруг, остана една од најприватните први дами на САД. Секогаш беше таква, речиси не пушташе некој во многу зафатениот живот на...

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“.

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

Најважното

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија.

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...