Последно збогум на Жарко Лаушевиќ: Легендарниот актер во вечното почивалиште го испратија голем број пријатели и колеги

На Новите гробишта во Белград денеска беше кремиран големиот актер Жарко Лаушевиќ, кому на вечниот одмор му придружуваа бројни колеги, пријатели и семејство.

Насобраните му носеа бели и црвени рози на Лаушевиќ, а тој беше испратен со говор на неговиот колега Небојша Дугалиќ.

“Ти беше причината поради која почнавме да глумиме. Како да беше предодреден целата драма да се пробие врз тебе. Твојата кревкост беше твојата сила. Ниту една твоја рамка и ниту една улога не беа исти. Бевте толку неспоредливи со светот во кој си роден. Уметник на отстапување на некој друг. Секогаш, во сè, се бореше за насмевка што ќе не осветли. Засекогаш ќе ја гледаме трагата на твојата искра“, рече Дугалиќ.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  ВИДЕО Драма во Белград: се запали градски автобус, оганот се проширил на моторот

Жарко Лаушевиќ беше испратен во вечниот одмор со три познати песни испеани од хорот во капелата, кои на некој начин ја отсликуваат симболиката на неговиот живот – „Мој пат“, „Елен умри сам“ и „Златен ден“.

Иван Карл, Вук Драшковиќ, Ивица Дачиќ, кошаркарот Предраг Дробњак, Војин Ќетковиќ и Слобода Миќаловиќ, Петар и Игор Бенчина, Дејан Луткиќ, Радмила Живковиќ, Ваја Дујовиќ, сопругата Дујовиќ, сопругата на Наташа и семејството им ја изразија својата свршеница. и Јана – Нинковиќ, Мики Манојловиќ, Светозар Цветковиќ, Игор Ѓорѓевиќ, Милица Глоговац, Нела Михаиловиќ и многу други јавни личности.

Потсетуваме, Жарко Лаушевиќ почина на 15 ноември во Белград по кратко и тешко боледување. Тој беше еден од најпознатите и најпознатите југословенски и српски актери од втората половина на осумдесеттите.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното