Свет
18,322,581
Вкупно активни случаи
Updated on 20/04/2021 19:02 19:02
Македонија
18,658
Вкупно активни случаи
Updated on 20/04/2021 19:02 19:02
Македонија
4,509
Вкупно починати
Updated on 20/04/2021 19:02 19:02
Македонија
124,828
Вкупно оздравени
Updated on 20/04/2021 19:02 19:02

Прифатена жалбата на Миле, тој се враќа во куќен притвор – Спиро останува во Шутка

Поранешниот министер за транспорт и врски, кој е обвинет за настаните од 27 април во Собранието, по две вечери поминати во истражниот затвор Шутка вечерва се враќа во куќен притвор.

Ваква одлука е донесена вечерва откако судот ја прифати жалбата на Јанакиески, по што му ја ублажи мерката од притвор во домашен притвор. Додека пак жалбата за Спиро Ристовски е одбиена и тој и понатаму останува во Шутка.

Јанакиески и Спировски иако само две вечери се во Шутка, како што велат надлежните тие биле предизвикувачи на првично вербална, а подоцна и физичка пресметка.

„Постапувајќи по жалби на одбраната на М.Ј. и С.Р. изјавени против решенија на судија на претходна постапка за прифаќање на предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција со кои решенија им се определи мерка притвор во траење од 30 дена, Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска одржа јавна седница во присуство на странките. По произнесување на странките, како и ценење на фактите и доказите приложени во жалбите и решенијата на судија на претходна постапка, советот донесе решенија со кои: Жалбата на обвинетиот М.Ј. се уважува, а решението на судија на претходна постапка се преиначува со тоа што спрема обвинетиот се определува мерка куќен притвор во траење од 30 дена, а поради постоење на причините од член 165 ст.1 т.1 и 2 од ЗКП и се забранува на обвинетиот комуникација со лицата опфатени во кривично правниот настан без дозвола од судот. Жалбата на обвинетиот С.Р. се одбива како неоснована и се потврдува решението на судија на претходна постапка“, се вели во соопштението.

Извор: ТВ21

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com