ПРИРАЧНИК ЗА ЗАВЕДУВАЊЕ ОД 1956: Еве како тогаш жените наоѓаа сопрузи!

Женско списание од 1958 година направи листа од 129 совети како да освоите маж, а некои од нив се толку бизарни и смешни што ги шокираа корисниците на интернет.

Списокот на Твитер го сподели новинарката Џејн Лавендер, а нејзината објава набрзо стана вирална.

„Ова е фантастично. Начините на кои можете да најдете жена во 1958 година… Неверојатно“, напиша таа во описот на фотографијата.

Списокот вклучува совети како што се каде треба да одите за да го пронајдете вистинскиот маж и точно како да се однесувате за да го привлечете неговото внимание.

Еве неколку совети на списокот:

 1. Прошетајте го кучето.
 2. Нека ви се расипе автомобилот.
 3. Одете на курсеви кои ги сакаат мажите.
 4. Барајте места со најмногу сингл мажи.
 5. Читајте некролози за да најдете вдовци.
 6. Зачленете се во планинарски клуб.
 7. Одете на различни терени за голф.
 8. Поминете го вашиот одмор на неколку различни места.
 9. Седнете на клупа во паркот и нахранете ги гулабите.
 10. Возете велосипед низ Европа.
 11. Најдете работа на медицински, стоматолошки или правен факултет.
 12. Станете медицинска сестра или стјуардеса.
 13. Прашајте ги сопрузите на вашите пријатели дали имаат згоден колега на работа.
 14. Бидете љубезни особено кон жените, бидејќи тие може да имаат брат или син за вас.
 15. Најдете работа во странство.
 16. Добијте работа во владата.
 17. Бидете љубезни со грдите мажи.
 1. Кажете им на пријателите дека сте заинтересирани да стапите во брак.
 2. Изгубете се на фудбалски натпревари.
 3. Не се вработувајте во компанија која главно ја водат жени.
 4. Вработи се во продавница за риболовни средства.
 5. Не седете до жена во авион, воз или автобус – седете до маж.
 6. Одете на сите училишни состаноци, може да има вдовци.
 7. Не плашете се да се дружите со поатрактивни девојки, тие можат да имаат згодни браќа или поранешни дечковци.
 8. Вратете се во родниот град.
 9. Не се дружете со девојка на која и оди лошо во животот или со тажни девојки.
 10. Вработи се во конгресна фирма.
 11. Движете се од време на време.
 12. Кога патувате, престојувајте во мали хотели каде што е полесно да запознаете странци.
 13. Научете да сликате. Ставете го штандот во близина на електрошкото.
 14. Сопнете се кога ќе влезете во просторијата каде што има мажи.
 15. Поканете го надвор.
 16. Носете кутија за капи.
 17. Носете фластер – луѓето секогаш прашуваат што се случило.
 18. Заработете многу пари.
 19. Научете неколку шеги и научете добро да ги кажувате.
 20. Пријдете му и кажете му дека ви треба совет.
 21. Испуштањето на шалот сè уште функционира.
 22. Купете билети за театар.
 23. Застанете во агол и плачете тивко – голема е веројатноста некој да дојде да ве праша што не е во ред.
 1. Ако сте во хотел, приближете се до вратарот.
 2. Купете кабриолет – мажите сакаат да се возат во него.
 3. Не дозволувајте да не се сеќава на вашето име следниот пат кога ќе се сретнете.
 4. Научете да печете вкусни пити со јаболка.
 5. Смејте се на неговите шеги.
 6. ​​Добро погледнете ги мажите околу вас.
 7. „Случајно“ отворете ја чантата и нека ви падне содржината на улица.
 8. Прашајте го каков парфем треба да ставите.
 9. Најдете поубави очила затоа што мажите избегнуваат девојки со темни очила. Можете да пробате и со леќи.
 10. Излезете на пијачка со пријателите.
 11. Ако ја фарбате косата, изберете нијанса и не ја менувајте.
 12. Поголемиот дел од времето носете потпетици.
 13. Потпетиците се само доколку случајно не е понизок од вас.
 14. Кажи му дека е убав.
 15. Грижете се добро за вашето здравје – мажите не сакаат девојки кои се болни.
 16. Ако изгледате убаво во џемпери, носете ги на секој трет состанок.
 17. Облечете се поинаку од другите девојки во канцеларијата.
 18. Сончајте ​​се, мажите сакаат тен.
 19. Внимавајте на вашиот вокабулар.
 20. Бидете на диета ако е потребно.
 21. Кога сте со него, нарачајте сирово месо.
 22. Не му кажувајте за вашите алергии.
 23. Вежбајте контакт со очи пред огледало.
 24. Добро погледнете се во огледало пред да излезете надвор.
 25. Променете ја нијансата на чорапите и погрижете се шевовите да бидат исправени.
 26. Одржувајте здрав изглед.

Поврзани вести

Бектеши и Лорер потпишаа Меморандум за разбирање за промоција и инвестициска соработка на малите и средни претпријатија од Северна Македонија и Бугарија

Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за иновации и раст на Република Бугарија, Даниел Лорер денеска во Софија во рамки на заедничката седница на македонската и бугарската Влада потпишаа Меморандум за...

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков истакна дека „постојат држави како што е Република Северна Македонија каде што индивидуалните права се остаруваат...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете земји, со акцент на темите кои ги опфаќаат ново-формираните работни...

Дали пуканките се едни од најздравите закуски?

Пуканките се една од најпопуларните закуски. Сепак, честа дилема е дали пуканките навистина се една од најздравите закуски? Пуканките се навистина одличен избор за грицкање доколку не сакате да...

Најважното

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...