Поврзи се

Македонија

Промоција на тројазична книга за деца на македонски, албански и босански јазик

Published

on

Тројазичната книга за деца „Сонливи приказни од тајната шума“ ќе биде промовирана на Саемот на книгата в недела (12.05.2019) во 11 часот. Авторка на книгата е Алма Растодер.

Содржината е поделена на раскази и песнички во три дела: на македонски јазик, на босански јазик и на албански јазик. Ликовите во расказите се две дечиња, сестричка и братче кои од секојдневни ситуации, одеднаш се наоѓаат во волшебната шума каде преку фантастични случки, ги решаваат своите детски проблеми и прашања. Од тие случки извлекуваат поуки кои важат за сите дечиња и им се блиски за периодот кога растат и се развиваат. Генерално, расказите и поуките извлечени од нив лесно можат да бидат искористени од родителите, кои преку читањето ќе им укажат на децата на вредностите што едно дете треба да ги има.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во расказите е потенцирано дека децата не треба да имаат предрасуди за другиот, кој е различен од нив. Промотор е проф.д-р Владимир Мартиновски, а настанот ќе го збогатат децата од Тинтири – Минтири шоу.

Издавач на „Сонливи приказни од тајната шума“ е ЕДУКА МАК. Издавањето е поддржано од Министерството за култура. Книгата е адаптирана и печатена на Браево писмо, со поддршка на проектот на УСАИД и ЛЦИФ за децата со пречки во видот кој се имплементира преку Универзитетот на Југоисточна Европа.

Саемот на книгата се одржува во ВИП АРЕНА „Борис Трајковски“.

Реклама
4NEWS.mk

Замина тивко во ноќта без глас- јавноста вечно ќе го памети омилениот актер од македонските народни приказни и филмови

Македонија

ВИДЕО: Чомовски во „Click Plus“ прв пат зборува за „Рекет“

4NEWS.mk

Ќе заврши како Атлантида: Ова се причините поради кои Венеција се повеќе тоне

4NEWS.mk

Кавадарци ја доби првата паметна клупа во градот

4NEWS.mk

Бела смрт ја демне Унгарија: Издадено посебно предупредување за туристите во оваа земја

4NEWS.mk

Како бебе бил оставен во контејнер за ѓубре, а денес е милионер

4NEWS.mk

Македонски камион се преврте на автопатот Ниш – Белград

Македонија

Таткото на 19-годишниот Незир бара помош за синот – бара болница за лекување надвор од државата

4NEWS.mk

Бебето им умрело од глад зошто родителите вегани го хранеле само со овошје и зеленчук, полицијата затекна кај нив уште изгладнети деца

Македонија

Му откажа левиот бубрег на Боки 13

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com