Поврзи се

Балкан

Протестот на албанската опозиција мина мирно и со порака дека политичкото решение е заминување на Рама

Published

on

Синоќешниот шести по ред „национален протест“ на обединетата албанска опозиција заврши со обраќањето на лидерот на Демократската партија Љуљзим Баша кој рече дека пораката што ја дадоа граѓаните е јасна, дека политичкото решение е заминување на Рама.

Тој упати порака и до меѓународните сојузници дека опозицијата е подготвена на секаква жртва.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Денешната порака е јасна и конечна до нашите пријатели и сојузници и до противниците и непријателите на демократијата дека сме спремни да жртвуваме се за слободно дадениот глас. Никогаш нема да дозволиме антиевропски деспотизам, кој го зароби праводусдтвото и го блокираше нашето патување кон Европа. Денес ја даваме оваа порака јасна и одлучна. Оваа битка ја започнавме за Албанија како цела Европа и сега е време за политичко решение, заминување на Еди Рама, преодна влада и слободни и фер избори. Еднствен пат за да се отвори затворената врата на Европа, порача Баша.

Посочи дека отпорот и обеднувањето го започнале на 16 февруари, дека синоќа кулминирал со најмасовно народно учество во изминатите три децении и оти продолжува.

Инаку, простестот кој траеше околу три часа почна пред Владата.Во обраќањето Баша го обвини премиерот Еди Рама дека со намерата да оди на избори без опозиција ја „носи земјата право во цивилен конфликт“

-Рама жртвува се за една еднствена цел, неговата власт. Поради оваа прчина сака да ја однесе земјата кон неизбежен граѓански конфликт.Но,нека знае дека никогаш нема да ги скара ниту опозицијата а ниту Албанците,порача Баша.

Тој го развеа германското знаме,што според политичките аналитичари значи дека и верува само на Германија во напорите за решавање на политката криза во Албанија.

Толпата извикување „Рама од си“„Албанија како цела Европа“ и пушти најмалку 500 поголеми балони на кои беше напишано „Рама од си“,но се мина мирно.

По барање на Баша учесниците со запалени мобилни телефони продолжија кон зградата на Парлементот. Но, таму за момент беше тензично со фрлање тврди предмети и димни бомби и корнење на металната ограда.По употребата на водени топови од страна на полицијата и апелот на генералниот секретар на Демократската партија,Газменд Барди ситуацијата се смири.

Сепак, овој протест на опозицијата може да се оцени како најмирен до сега. На претходните имаше употреба на солзавец, фрлање молотови коктел врз Владата и парламентот, кршење прозорци врз државни инстуции, повредни полицајци,приведени протестант.

The post Протестот на албанската опозиција мина мирно и со порака дека политичкото решение е заминување на Рама appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Реклама
Македонија

Ќе влијае ли „Рекет“ на изборите? Тортевски: Државниот врв му се поклонуваше како на крал

Македонија

Уште еден екс-премиер се спаси од судење: На Бучковски му застаре делото за „Тенковски делови“

Македонија

Медицинските сестри незадоволни од покачувањето: „Историскиот договор ќе не однесе во историја“

4NEWS.mk

Сандра (13) боледува од тумор, 12.000 евра се надеж за спас

Македонија

Антикорупциска утврди судир на интереси кај вицепремиерот – Заев да го повика Анѓушев на одговорност

4NEWS.mk

Бизнисмените сметаат дека дигитализацијата е дел од решението за загадувањето

Македонија

Продолжуваат рокадите, на местото на ДУИ се поставуваат од СДСМ, заменик министерот Нухиу не одговара

4NEWS.mk

Ријвас: Ако Македонија ги исполни условите не треба да има никакви субејктивни пречки за влез во ЕУ

4NEWS.mk

Алушовски: Време е за победа

4NEWS.mk

Застарува делото на Бучковски за „Тенковските делови“

4NEWS.mk

Иновативен филтер максимално ги апсорбира ПМ честичките од печките на дрва и чини минимално

4NEWS.mk

Замина тивко во ноќта без глас- јавноста вечно ќе го памети омилениот актер од македонските народни приказни и филмови

Македонија

Почина Љубе Рајевски, ја загуби битката со ракот!

Македонија

Училишта во Kуманово добиле известување – наместо покачување, 1000 денари „скратени“ плати на класните раководители

4NEWS.mk

Лесковац завиен во црно: Марко заминал во Германија да заработи за живот и настрада во сообраќајка

4NEWS.mk

Почина српскиот актер Бранислав Петрушевиќ- сопругата скршена „За десет секунди го загубив сопругот“

Македонија

ВИДЕО: Чомовски во „Click Plus“ прв пат зборува за „Рекет“

Македонија

Таткото на 19-годишниот Незир бара помош за синот – бара болница за лекување надвор од државата

Македонија

Му откажа левиот бубрег на Боки 13

4NEWS.mk

Ќе организирал семинари во Маврово и Берово – еве како скопјанец измами неколку лица

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com