Работи во кои веруваме, а немаат многу смисла!

Работи во кои веруваме, а немаат многу смисла! Дали е важно што седнавме на работ од масата со фактот дека нема да се венчаме и дали навистина ќе немаме пари ако го ставиме паричникот или чантата на маса или под …

Веројатно веќе сте добиле предупредување од баба, тетка и слично да не ја ставате чантата или паричникот на маса или на под, бидејќи ако го направите тоа, нема да имате пари.

Ако сте ученик и го спуштите ранецот на подот, вашата книшка ќе биде целосна со единици…

Ако случајно се најдете на прослава и столчето ви е на работ од масата, односно на аголот, луѓето ќе ви направат место затоа што не е добро да седите на ова место затоа што нема да се омажите.

Истата „судбина“ ве чека ако некој малку ве удри со метла …

Не е добро да ги сечете ноктите во туѓа куќа затоа што им оставате кавга на семејството.

Истото го „оставате“ и доколку не го испиете пијалокот, кој домаќинот ви го ставил, до крај.

Слично е и со верувањето дека не е добро да се остави храна во чинија.

Друго верување или суеверие е поврзано со Божиќ, а тоа е дека не треба да подготвувате живина за ручек или вечера.

Ако сепак се одлучите за живина, среќата ќе ви одлета од дома и семејството нема да остане заедно.

Поврзани вести

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

13 лица ја изгубија битката со ковид-19 – најмладите 35 и 39 години

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19. Регистрирани сe 393 оздравени пациенти, а регистрирани се...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...