Поврзи се

Македонија

Рамноправност, неселективна правда, квалитетен живот дел од столбовите на ДУИ, вели Џафери

Published

on

„Првиот столб се заснoва на можноста за постигнување на потполна рамноправност врз концептот на консензуалност за донесување одлуки на ниво на држава, ова подразбира и поделба на власта врз основа на принципот на еднаквост на граѓаните и еднаквите можности за да може да раководи со било кое ниво на властите во државата и неслучајно главното мото ни е првиот премиер албанец во РСМ зошто да не? Ова произлегува од правото на секој полнолетен граѓанин и извира од уставните принци на носителите на власта“, посочи носителот од ДУИ во во петтата изборна единица, Талат Џафери во изборната дебата на ТВ21.

-Текстот продолжува по рекламата-

Тој додаде дека и во пракса докажале дека ова мото е засновано на спроведување на властите, како во МО, МВР, во Собранието.

„Ние и во пракса сме покажале дека ова мото, е засновано во спроведувањето на властите, како во МО, МВР, во собранието во последно време и сметаме дека е можност за секој граѓанин да ја почувствува еднаквоста во однос на поделбата на властите и фунциите. Вториот столб е за неселктивната правда и ДУИ е прв политички субјект кои јавно повикаа на ветинг за секој политичар и државен фунционер и судија во РСМ. Имајќи ги предвид последиците од вирусот ковид 19 од здравствен и економски аспект, еден од столбовите на ДУИ е економската обнова за можноста за еднаквиот пристап во сите аспекти на сето она што го сочинува економскиот спектар“, посочи Џафери.

Тој додаде дека другиот столб е за квалитетен живот за сите, во аспект на еднакви можности на секој граѓанин и семејства во пристапот до капацитетите на институциите на државата и последниот столб е пристапот кон еднакви можности особено за младите, младите на прво место како тпристап во оваа кампања.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Мета по средбата со Хоти: Албанија го подржува дијалогот Косово

Македонија

Димитров: Односите со соседите се уредени – македонскиот јазик во ЕУ последен пат е спомнат во 2005

4NEWS.mk

Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

Македонија

Богојески од Аеродром: Гласот за 10-ка е за искористување на нашата последна шанса за достоен живот

4NEWS.mk

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

4NEWS.mk

СЗО: Првите резултати за лек против Ковид-19 за две недели

Македонија

Ветувања за застапеност во приватниот сектор – Висар Адеми: Најнепромислени изјави што сум ги слушнал досега

4NEWS.mk

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Македонија

Ахмети: Гоце Делчев со кече на глава држел говор пред Албанците и ги обединувал Македонците заедно да работат за оваа држава

4NEWS.mk

САД забележаа нов дневен рекорд на новозаболени, државите донесуваат строги мерки и казнуваат за неносење маски

Македонија

Заев: Му понудив заедничка Влада на Мицкоски

Македонија

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

4NEWS.mk

На Јутјуб објавена нова „бомба“ за Зоран Заев

4NEWS.mk

Ахмети: Го сакаме нашиот дел за кој сме пролеале крв

4NEWS.mk

Чулев: Имаме информации дека криминални структури ќе вршат притисок и поткуп на гласачи

Македонија

Шеќеринска: Гласав за Талат Џафери да биде претседател на Собрание по цена да го изгубиме животот

Македонија

ДИК го усвои протокол за гласање, ако не носите маска и ракавици нема да може да гласате

Македонија

Се појави нова бомба во која наводно се слуша гласот на Мицкоски: Се борам ова СЈО да не помине…

4NEWS.mk

Вратени Македонци кои се обиделе да влезат во Грција преку Бугарија

Македонија

ВИДЕО: Обилни врнежи во Битола, градот изгледа како Венеција

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија