Поврзи се

Македонија

Регистрирани нови 131 случај на коронавирус, 6 починати лица, оздравени 81 пациент

Published

on

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1297 тестирања, а регистрирани се 131 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-34, Куманово-20, Штип-5, Прилеп-8, Струга-3, Велес-1, Битола-2, Охрид-4, Кавадарци-2, Гостивар-12, Гевгелија-4, Струмица-2, Радовиш-1, Кочани-3, Македонски Брод-1, Берово-6, Валандово-1, Виница-6, Делчево-10,Кратово-1, Свети Николе-5.

-Текстот продолжува по рекламата-

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 81 оздравен пациент од: Скопје-27, Дебар-1, Штип-10, Тетово-11, Струга-5, Битола-1, Гостивар-9, Струмица-5, Радовиш-1, Кочани-1, Виница-4, Делчево-3, Кичево-3.

Починати се 6 лица, еден пациент од Охрид (56г), двајца пациенти од Скопје (63г и 80г), двајца од Прилеп (78г и 54г) и еден пациент од Штип (82г).

Loading...

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14293,  бројката на оздравени пациенти е 11014, на починати е 596, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2683. Денеска се евидентира еден контролен тест од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:• Скопје 5895, активни 856• Куманово 1468, активни 377• Дебар 252, активни 84• Штип 1134, активни 169• Прилеп 455, активни 107• Тетово 1208, активни 164• Струга 560, активни 59• Велес 270, активни 31• Битола 203, активни 40• Охрид 337, активни 34• Кавадарци 182, активни 80• Гостивар 779, активни 233• Гевгелија 49, активни 28 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)• Струмица 65, активни 21• Крива Паланка 46, активни 17• Радовиш 42, активни 6• Крушево 16, активни 0• Кочани 143, активни 29• Пробиштип 80, активни 15• Демир Хисар 60, активни 16• Македонски Брод 71, активни 18• Пехчево 18, активни 12• Берово 57, активни 48• Валандово 9, активни 2• Виница 70, активни 38• Делчево 59, активни 50 (11 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)• Кратово 18, активни 3• Свети Николе 287, активни 63• Кичево 269, активни 70• Ресен 146, активни 0• Неготино 45, активни 13 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Направените 1297 теста се преку: ИЈЗ- 654, ЦЈЗ Скопје-6, Авицена-162,  Биотек-0, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-195, Систина со PCR метода -160, лабораторија Лаор –70, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-35, Инфективна клиника-7, ГАК-8, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 147.002 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.
На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примен е 1 пациент.  Вкупно се хоспитализирани 73 пациенти. На кислородна поддршка се 45, нема пациенти на механичка вентилација.  
Во болницата во Козле се хоспитализирани 13 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 6  позитивни деца, 4 мајки и 4 деца суспектни на вирусот.
Во ГОБ „8 Септември“ примени се 4 нови, вкупно хоспитализирани се 40 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.
Во болницата во Битола се хоспитализирани 10, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 111, позитивни и сомнителни на ковид-19.
Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)• Чаир – 110• Гази Баба – 103• Аеродром – 108• Карпош – 88• Центар – 80• Кисела Вода – 100• Ѓорче Петров – 55• Бутел – 66• Шуто Оризари – 32• Студеничани – 25• Сарај – 25• Арачиново – 15• Илинден – 13• Сопиште – 7• Чучер Сандево – 4• Петровец – 10• Зелениково – 3• Странец – 10• Нераспределен – 2

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com