РЕЦЕПТOT ЗА ОВАА МАСКА СЕКОЈА ЖЕНА МОРА ДА ГО ЗНАЕ: За миг враќа младешки изглед и сјај!

Најдобри се маските кои можеме сами да ги направиме дома. Сосема се природни и без никакви додатоци кои се наоѓаат во истите кои ги купуваме во маркет.

Сè повеќе дерматолози препорачуваат сами да правиме сè за нега на кожата, а овој совет го усвоија многу познати дами.

Состојките на оваа маска се богати со антиоксиданси, кои се најефективни во борбата против слободните радикали, кои се најголемите непријатели на кожата, кои доведуваат до стареење и создавање на брчки.

Бидејќи ова овошје моментално не е во сезона, можете да купите и замрзнато овошје, да почекате да се одмрзне и потоа да направите маска:

Состојки:

  • грст боровинки
  • грст малини
  • грст капини

Подготовка:

Маската е готова кога ќе се измешаат сите состојки за да се добие хомогена смеса.

Како да се користи:

Нанесете ја маската на исчистеното лице и оставете ја 15 минути. Потоа исплакнете со млака вода.

Се препорачува да се користи 2 пати неделно.

Поврзани вести

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија. Во Бугарија ќе биде одржана заедничка меѓувладина...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.