Поврзи се

Свет

Режимот на Асад расели повеќе од 550 илјади цивили

Published

on

Во Сирија, режимот на Башар ал Асад и терористичките групи поддржани од Иран и Русија, продолжија со нападите во регионот на Идлиб, кршејќи го Договорот за прекин на огнот потпишан на 17 септември 2017 година. Како резултат на тие напади, бројката на цивили кои биле принудени да мигрираат од регионот, достигна до 533.444, јавува Anadolu Agency (AA).

Раселените цивили чекаат да прекинат бомбардирањата и да се вратат во своите домови.

-Текстот продолжува по рекламата-

Војниците на режимот на Асад и терористичките групи поддржани од Иран и Русија, започнувајќи од 25 април, продолжуваат со интензивните напади врз провинциите Идлиб и Хана.

Голем дел од цивилите кои избегаа од тие интензивни напади се сместија во камповите во областите Атме, Ках, Дејр Хасан и Кефер Лусин кои се наоѓаат на сириската територија, спроти областа Рејханли во градот Хатај.

The post Режимот на Асад расели повеќе од 550 илјади цивили appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

4NEWS.mk

Италија стравува од нов бран, овој пат „српски“ коронавирус од Балканот

Македонија

Меѓународен аеродром Скопје: Почнуваат летови до Загреб, Виена и Белград, еве го распоредот за следните 7 дена

4NEWS.mk

Галетановски: Kоректен професионален разговор, не знаев дека шега би влијаела на гласачи

Македонија

ДИК: Гласачките ливчиња на заразените со Ковид-19 се затворени, и ќе се отворат по завршување на гласањето во среда по 21 часот

4NEWS.mk

ЈСП: Утре дежурни билетарниците на Транспортен центар, Зелено пазарче и во Ѓорче Петров

Македонија

Се подготвува монтажен објект на Клиниката за пулмологија и алергологија

4NEWS.mk

Автомобил удри 9-годишно дете

Македонија

Денеска гласаат болните, немоќните, затворениците

4NEWS.mk

ЈП Водовод и канализација апелира за разумно и рационално користење на водата

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри