Роди три деца, а има тело како божица – вака изгледа фитнес рутината на познатата актерка

Блејк Лајвли е една од ретките ѕвезди која е привлечна, посебна, неоптоварена со слава и има навистина среќно семејство. Покрај сето горенаведено, ни се допаѓа и тоа што се труди да остане во форма и добро здравје. Накратко, треба да се стремиме кон фитнес-рутината на Блејк Лајвли, а благодарение на нејзиниот долгогодишен тренер Дон Саладин, имаме ексклузивни информации за тоа како таа постигнува резултати.

Саладино не само што ги поддржува познатите личности и спортистите на патот кон трансформацијата, туку се појави и на повеќе од десет насловни страници на списанија. Во следните редови откријте како Саладино ја тренира Блејк Лајвли за живот, а не само за филмови.

  1. Енергија и издржливост

Саладино се занимава со фитнес повеќе од 25 години и тоа го покажува. Неговиот пристап е јасен и фокусиран, без разлика дали тренира некого за филмска улога или работи на закрепнување. „Не се работи само за забрзување на отчукувањата на срцето, туку и за подобрување на еластичноста и енергијата на вашето тело“, рече тој. „Додека го усовршуваме движењето, се стремиме да го оптимизираме сè што правиме.

Неговиот акцент не е само на мастите, туку и на создавање на еден вид „оклоп“ кој помага во секојдневното функционирање. „Сите ние сме спортисти затоа што, дури и ако некој не снима филмска улога, возрасните треба да ги бркаат своите деца или да седат на нивната маса цел ден. Сите ние се бориме во истата битка, па се обидувам да ги мотивирам луѓето да се движат онака како што треба да се движат нашите тела “, објаснува Саладино.

  1. Долгорочен план

Луѓето често размислуваат за краткорочни резултати, но Саладино оди чекор понатаму и гарантира долгорочни промени кога клиентите се обврзуваат. „Секоја личност што ја прави мојата програма од ден на ден, открива дека нејзиното тело се менува на долг рок“, вели тој. „Не станува збор за итно губење на тежината. Тоа се остварливи промени и функционираат.“ Оваа теза е поткрепена со трансформацијата на актерката по бременоста, во која таа истакна дека резултатите не се постигнуваат преку ноќ.

  1. Ефикасност

Можеби ќе се изненадите, но и кога актерите тренираат за филмот, Саладино не бара повеќе од еден час дневно, 3-4 пати неделно. Смета дека тоа е сосема доволно, со некои прошетки. Кога ќе се скрати рокот, може да биде од 4 до 6 дена во неделата. Ако нечиј распоред за работа е надвор од контрола и нема време со децата или е исцрпен во одредени денови, Саладино ги прилагодува тренинзите за да има шанса да се одмори и да се опорави.

  1. Холистички пристап

Ова не е класичен пристап „без напор без резултати“, бидејќи Саладино го зема предвид нечијот стрес, времето за одмор, распоредот… Некои велат 80% исхрана, 20% тренинг, но овој тренер верува дека 100% е ментална сила. Она што е важно е вашиот начин на размислување, вашиот пристап кон него. Но, никој не може да обезбеди 100% труд секој ден. Сè се сведува на разбирање на вашето тело и знаење дека треба да го промените темпото на неколку дена.

  1. Поширока слика

Неупатените веруваат дека оние кои тренираат, вклучително и познатите, го нагласуваат слабеењето. Во реалноста, повеќе е добро чувство и физичка подготвеност да се справите со напорниот распоред на снимање. „Не можам ни да ви кажам како луѓето што ги видов се здебелија килограм или два, а изгледаат како да изгубиле 15, додека се во неверојатна форма. Еден од најлошите начини на кој можете да го оцените успехот е бројот на изгубени килограми, барем така верува Саладино.

  1. Дневни задачи

Саладино верува во здрава посветеност. Според него, важна е и благодарноста на крајот на денот. Потребно е да се оди од ден на ден, без оптоварување со килограми, бидејќи тоа е контрапродуктивно.

  1. Исхрана

Саладино го нагласува квалитетот на храната. Блејк Лајвли, на пример, својата исхрана ја заснова на: протеини, зеленчук, овошје и здрави масти, како што се авокадо, кокосово масло и путер.

  1. Сон

„Можеби најважната ставка од сите. Првите две работи ги прашувам: како спиеш и како вариш?“, вели Саладино. „Ако го поправиш едното, го поправаш и другото.

  1. Позитивен став

Саладино ја нагласува важноста на медитацијата, но и на смеата, бидејќи е важно да се ужива. „Колку треба да работиме, не можеме да се претвориме во бизнис. Луѓето мора да се одвојат од бучавата и да ја чуваат својата страна на улицата чиста.ˮ

Поврзани вести

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...