Роверот „Персеверенс“ ги пронајде најстарите карпи на Марс

Роверот „Персеверенс“, кој беше испратен на Марс од американската вселенска агенција НАСА, ги пронајде најстарите карпи во кратерот Језеро. Станува збор за карпи од вулканско потекло, кои можеби се производ на праисториски тек на лава. Ова е многу важно откритие за мисијата бидејќи тоа значи дека карпите, штом ќе стигнат до Земјата во следната деценија, ќе можат да бидат датирани. Ова ќе го подобри нашето разбирање за историјата, не само за локацијата каде што слета роверот туку и за Марс и за Сончевиот Систем. Научничката од универзитетот „Пердју“, Бриони Хорган, вели дека идентификацијата на карпите е навистина голема работа.

Кратерот Језеро беше избран како дестинација за слетување на роверот бидејќи сателитските податоци покажаа дека содржи делта, структура изградена од кал и песок, кои ги исфрлила река додека влегувала во поширокото водно тело, како што е езерото. Тоа е еден вид геолошка карактеристика што може да содржи траги од минатиот живот на микроби на Марс стари милијарди години. Роверот не слета во самата делта, туку на околниот терен, односно на дното на кратерот. Ова е местото каде што роботот ги пронашол најстарите карпи.

„Персеверенс“ доби задача да испита две области, Фракчрд Раф и Сеита. Научниците заклучиле дека во случајот на Сеита се работи за карпи од седиментно потекло, односно дека имало акумулација на минерални честички депонирани во водата или биле донесени од ветрот. Тимот на мисијата беше љубопитен кога роверот почна да дупчи во Сеита и детално да ја испитува неговата геохемија.

Инструментите открија многу кристали на оливин зафатени и опкружени со минералот пироксен.

– Ова е важно бидејќи кумулативната текстура е многу индикативна за специфичен тип магматска карпа што се формира кога се лади многу густо тело од магма, а кристалите на оливин се кристализираат и тонираат, додека пироксенот се формира околу тие кристали – вели Келиси Мур од Калифорнискиот институт за технологија.

Примероците од карпи собрани од роверот „Персеверенс“ во Сеита и Фракчрд Раф ќе бидат транспортирани на Земјата во блиска иднина, а потоа ќе се изврши датирање, што вклучува проучување на нивната радиоактивна содржина. Примероците ќе бидат важни и затоа што роверот го потврди присуството на карбонатни и сулфатни материјали.

– Овие минерали ни кажуваат дека по формирањето на карпите, водата течела низ порите, пукнатините и празнините во карпите. Минералите се таложеле од водата. Ова ни кажува дека имало вода во кратерот Језеро по формирањето на карпите, а можно е да се работи за солена вода. Тоа е важно затоа што почнуваме да го разгледуваме настанувањето на кратерот и потенцијалот за живот што можеби постоел во таа вода – заклучи Мур.

Поврзани вести

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...