Русите имаат свој Дедо Мраз – еве каде живее и што прави!

Дали знаевте дека Русите имаат свој, православен Дедо Мраз кој има и свое село?

Најдобар начин да стигнете до Велики Устјуг е со воз, а билетот за ова мало село северно од Москва се купува една година однапред бидејќи токму Дедо Мраз живее таму.

Велики Устјуг е отворен во текот на целата година, но најголемата гужва е во пресрет на Новата година и, се разбира, Божиќ. Рускиот Дедо Мраз е, всушност, Божиќна бата.

„До „Велики Устјуг“ може да се стигне со „поларен експрес““

До Велики Устјуг може да се стигне со сите превозни средства, но Руските железници организираат серија возења по „поларниот експрес“ во декември, наменети само за деца.

Рускиот Дедо Мраз се разликува од финскиот што живее во Рованиеми. И двајцата имаат брада, но облеката на овој Дедо Мраз е украсена поинаку во традиционален руски стил.

За време на советската ера, владата ја охрабруваше популарноста на Дедо Мраз, така што сите деца, без оглед на вера или нација, ќе го славеа. Сепак, сега Дедо Мраз се врати, а неговото село е, практично, руско етно село.

Дедо Мраз поздравува деца, прима писма и исполнува желби, но тој живее како што живеел во царска Русија. Родителите кои ги носат своите деца на Велики Устјуг можат да им ја покажат руската традиција: тие пијат Иван-чај за време на руската церемонија за пиење, јадат слатки од борови шишарки, шетаат низ традиционално домаќинство.

Исто така, елката на Дедо Мраз е украсена со украси кои ги симболизираат руските бајки.

Бидејќи Велики Устјуг е близу до вселенскиот центар, Дедо Мраз често учествува на божиќни паради со космонаути, а еден дел од населбата е посветен на тоа како космонаутите во универзумот ги славеле новогодишните празници.

Поврзани вести

ОВИЕ 3 НАМИРНИЦИ СЕ СПАС ЗА ЖЕНИТЕ ВО МЕНОПАУЗА: Полни се со протеини и влакна, а не додаваат килограми!

Со доаѓањето на менопаузата, вистинско време е да се размислува за промена на навиките кога се во прашање исхраната и физичката активност, со цел да се зачува физичкото и психичкото здравје, но...

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...