Руски доктор објасни кој може да јаде ананас, а кој не! – Еве зошто е ова ВАЖНО!

Постојат две причини зошто некои луѓе не треба да јадат ананас, изјави за „Москва 24“ нутриционистката Елена Соломатина.

Една од причините е зголемената киселина во желудникот. Лекарот објаснил дека ананасот содржи органски киселини кои ја разградуваат слузокожата.

Соломатина изјавила дека луѓето кои веќе имаат стомачна болест не треба да јадат ананас.

Друга причина се алергиските реакции.

„Ананасот е егзотично овошје. „Луѓето кои се склони кон алергии, особено децата, треба да јадат ананас во мали количини“, објасни докторот.

Таа изјавила дека се препорачува возрасните да јадат 100 грама ананас, а децата 50 грама.Докторката рече дека ананасот содржи витамини Ц и Б, кои овозможуваат заштита на имунитетот од вирусни и бактериолошки инфекции, како и поддршка на нервниот систем. Ова овошје е богато со влакна, кои се неопходни за чистење на организмот. Освен тоа, ананасот е добар и за спречување на атеросклероза, за разредување на крвта и за спречување на формирање на згрутчување на крвта, заклучил докторот.

Поврзани вести

Бектеши и Лорер потпишаа Меморандум за разбирање за промоција и инвестициска соработка на малите и средни претпријатија од Северна Македонија и Бугарија

Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за иновации и раст на Република Бугарија, Даниел Лорер денеска во Софија во рамки на заедничката седница на македонската и бугарската Влада потпишаа Меморандум за...

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков истакна дека „постојат држави како што е Република Северна Македонија каде што индивидуалните права се остаруваат...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете земји, со акцент на темите кои ги опфаќаат ново-формираните работни...

Дали пуканките се едни од најздравите закуски?

Пуканките се една од најпопуларните закуски. Сепак, честа дилема е дали пуканките навистина се една од најздравите закуски? Пуканките се навистина одличен избор за грицкање доколку не сакате да...

Најважното

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...