Поврзи се

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Published

on

Капата ја става не за да излезе надвор, туку за да легне да спие. Во собата каде е студено и едвај може да се седи неколку минути, а не пак да се преспие. 31 годишниот Стефан Ивановиќ од Чаир со месеци живее во темница бидејќи не може да го плати долгот кој изнесува над 200 илјади денари. Живее сам мајката му починала пред неколку месеци.

„Боледувам од церебрална парализа. Болеста е проследена со спазми на долниот дел од мускулатурата. Понекогаш и горе се покачуваат, на горниот дел. Болеста е прогресивна. Фаќа замав, се повеќе и повеќе како стареам. Јас се трудам да не ги изоставам терапиите што ми се препишани од доктор. На секои шест месеци ми следува рехабилитација во катлановска бања.“, вели Ивановиќ.

-Текстот продолжува по рекламата-

Стефан зема социјална помош од само 6 илјади денари, иако има попреченост и не е физички способен на работи. Нема доволно пари да купи ниту лекови.

„Лекови примам за спазми баклофен мировел тие се грчки лекови за опуштање на мускулатурата и стабилизирање на спазмите. Но сега во моментов не сум моќен да ги купувам. Пијам како замена диазепам и стоп грч. Колку чинат тие лекови кои не може да ги купиш? 500 денари“, рече Ивановиќ.

Не може да подготви ништо за јадење па затоа користи плинско. Тој најчесто купува конзерви за јадење. Кога го посетивме, јадеше паштета.
Се уште чека од ПИОМ да му ја проценат инвалидноста.

„Имам поднесено и во ПИОМ документи мои од мојата болест. Тие сега се наоѓаат во Тавталиџе во комисија а разгледување. Очекувам да ме викнат да земам наод и мислење за проценка на инвалидноста во кој ќе пишува дали јас сум способен за работа и колку проценти сум оштетен“, рече Ивановиќ. (10:25-48)

Стрефан Ивановиќ кој боледува од церебрална парализа секојдневно оди во некое кафуле каде му дозволуваат да се згрее и да го наполни мобилниот телефон со батерија. Барал помош и од владата и од институциите, но досега нема одговор.

Стефан вели дека иако изгубил многу во животот се надева дека ќе има надеж за неговата состојба и ќе има светло во станот, а неговиот долг ќе биде платен.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Откажани бараж натпреварите за Втора МФЛ

Македонија

Колепката само симбол за новороденчињата, столарството во исчезнување, младите немаат интерес за занаети

4NEWS.mk

Позитивни на коронавирусот 36 туристи кои пристигнале во Грција, мнозинството од Србија

Македонија

Отворени галериите, музеите и библиотеките, Националната галерија ќе му мери температура на секој посетител

4NEWS.mk

Вонпарламентарните партии ги изнесоа своите ставови

Македонија

Нема лек за Ковид-19, пациентите оздравуваат – Стевановиќ: Барајте помош кај лекарот, не е срамота да бидеш болен

4NEWS.mk

Кампањата продолжува, СДСМ е во Штип, ВМРО-ДПМНЕ во Струмичко, ДУИ во Желино

4NEWS.mk

Докторката која криеше дека е заразена со коронавирус се врати на работа во Кожната клиника

Македонија

Заев: За време на коронавирус Мицкоски беше во теретана, Мицкоски: Додека јас вежбав, вие крадевте

4NEWS.mk

Двајцата насилници кои претепаа девојка во Штип пуштени на слобода

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија