Поврзи се

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Published

on

Капата ја става не за да излезе надвор, туку за да легне да спие. Во собата каде е студено и едвај може да се седи неколку минути, а не пак да се преспие. 31 годишниот Стефан Ивановиќ од Чаир со месеци живее во темница бидејќи не може да го плати долгот кој изнесува над 200 илјади денари. Живее сам мајката му починала пред неколку месеци.

„Боледувам од церебрална парализа. Болеста е проследена со спазми на долниот дел од мускулатурата. Понекогаш и горе се покачуваат, на горниот дел. Болеста е прогресивна. Фаќа замав, се повеќе и повеќе како стареам. Јас се трудам да не ги изоставам терапиите што ми се препишани од доктор. На секои шест месеци ми следува рехабилитација во катлановска бања.“, вели Ивановиќ.

-Текстот продолжува по рекламата-

Стефан зема социјална помош од само 6 илјади денари, иако има попреченост и не е физички способен на работи. Нема доволно пари да купи ниту лекови.

„Лекови примам за спазми баклофен мировел тие се грчки лекови за опуштање на мускулатурата и стабилизирање на спазмите. Но сега во моментов не сум моќен да ги купувам. Пијам како замена диазепам и стоп грч. Колку чинат тие лекови кои не може да ги купиш? 500 денари“, рече Ивановиќ.

Не може да подготви ништо за јадење па затоа користи плинско. Тој најчесто купува конзерви за јадење. Кога го посетивме, јадеше паштета.
Се уште чека од ПИОМ да му ја проценат инвалидноста.

„Имам поднесено и во ПИОМ документи мои од мојата болест. Тие сега се наоѓаат во Тавталиџе во комисија а разгледување. Очекувам да ме викнат да земам наод и мислење за проценка на инвалидноста во кој ќе пишува дали јас сум способен за работа и колку проценти сум оштетен“, рече Ивановиќ. (10:25-48)

Стрефан Ивановиќ кој боледува од церебрална парализа секојдневно оди во некое кафуле каде му дозволуваат да се згрее и да го наполни мобилниот телефон со батерија. Барал помош и од владата и од институциите, но досега нема одговор.

Стефан вели дека иако изгубил многу во животот се надева дека ќе има надеж за неговата состојба и ќе има светло во станот, а неговиот долг ќе биде платен.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Австралиски научници открија: Лек против вошки го убива вирусот Ковид-19

4NEWS.mk

Во Австрија за првпат повеќе оздравени од новозаразени

4NEWS.mk

Пациентот од Кратово кој синоќа почина во Ковид центарот во ГОБ 8-ми септември не бил позитивен на корона вирусот

4NEWS.mk

Жител на Горно Коњаре осомничен за обид за убиство и за напад врз полициски службеници

4NEWS.mk

Кој модел ќе го искористи Пендаровски ако треба да ја продолжи вонредната состојба

4NEWS.mk

Во Австрија повеќе излекувани отколку новозаразени

4NEWS.mk

Почина мајката на сопругата на претседателот Пендаровски, тестот ќе покаже дали била заразена од корона вирус

Македонија

Сведоштво од државен карантин: „Хотелот е добар, но храната не е доволна“

Македонија

Димитров: Kатарска авиокомпанија не дозволуваше чекирање на наши државјани, ги оставаше на улица и со финансиска штета

Македонија

Поради новиот полициски час, од утре измени во возниот ред на ЈСП и изменето работно време на билетарниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com