Поврзи се

Македонија

„СДСМ, ДУИ, Беса и ДПА, завршена работа“ – Лала: Ахмети ќе попушти за премиер Албанец

Published

on

СДСМ, ДУИ, БЕСА и ДПА се договориле за формирање парламентарно мнозинство. Вака вели политичкиот аналитичар Арбен Лала. Тој вели дека ДУИ попуштила за премиер Албанец и дека на 13 август ќе се формира владата.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Според она што го гледам, завршен е договорот меѓу СДСМ и ДУИ каде дел е и ДПА и Беса во коалиција за основање влада. Мислам дека 13 август ќе биде симболичен ден на потпишувањето на Рамковниот договор во 2001 за членство на Македонија во НАТО.  Сега имаме членство на Македонија во НАТО на 13 август 2020м за стабилност“, вели Арбен Лала.

Според Лала, премиер Албанец беше само пропаганда во предизборната кампања но не ја отфрла можноста на премиерската фотелја 2 години да биде Насер Зибери а две Зоран Заев.

Loading...

„Ова беше привлекување на гласачи, пропагандистички речник, секој лидер го прави тоа, не е нешто трагично. ДУИ секогаш попушта за стабилност, мир, за членство во НАТО. Пракса е да попушта и овој пат ќе попушти. Така како што и СДСМ ќе попушти а видовме остар речник на Зоран Заев кон ДУИ“, посочи Арбен Лала.

Според Лала, ВМРО-ДПМНЕ не е подготвена за коалиција поради тоа што треба да искорени корумпирани луѓе кои се уште имаат влијание во партијата. Но од оваа партија не објавуваат детали со која партија ги приближиле ставовите.

Од СДСМ велат дека на преговорите со ДУИ за формирање парламентарно мнозинство се договориле за неколку точки. Тие не откриваат со која партија сериозно преговараат.

„СДСМ започна сериозни, темелни преговори со претседатели и високи претставници на политички партии кои се дел од новиот собраниски состав, за формирање на демократска, политичка, одговорна Влада, која на прво место од својата агенда ќе ја има новата македонска економијa“, велат од СДСМ.

Од коалицијата “Сега е време“ велат дека ДУИ треба да замине во опозиција бидејќи немаат сила за да договорат премиер Албанец, ветување кое го дадоа во предизборната кампања.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

4NEWS.mk

Повторно македонци се вмешаа во претседателските избори во САД

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

Македонија

МВР ја „чува“ екс министерката Јанкулоска – Груевски во Будимпешта, соработниците се соочуваат со затвор

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com