Поврзи се

Македонија

СДСМ: Секој кој се огрешил пред законот ќе се соочи со лицето на правдата; ВМРО-ДПМНЕ: Трагикомично е СДСМ да зборува за судство

Published

on

СДСМ низ соопштение истакна дека ги реализира заложбите дадени пред граѓаните за намалување на судската такса за осум пати.

-Текстот продолжува по рекламата-

„СДСМ ги реализира заложбите дадени пред граѓаните за намалување на трошоците и овозможува правдата да биде подостапна за граѓаните.

Владата предовдена од СДСМ предложи измена на Законот за судските такси со која максималната судска такса за физичките лица се намалува за осум пати, односно од 48.000 на 6.000 денари.

Loading...

Со ова им се олеснува патот до правдата на граѓаните кои се двоумеа да покренат судски постапки  поради високите судски трошоци.

Правда во државата има и ќе има, а секој што се огрешил пред законот ќе се соочи со лицето на правдата.

Како одговорна партија, СДСМ останува посветена на интересите на граѓаните“, соопштија од СДСМ.

Вратија од ВМРО-ДПМНЕ, од каде истакнаа дека е „трагикомично“ СДСМ да зборува за судство и за правда.

„Трагикомично е кога СДСМ говори за подобро судство во Македонија.

Во време на СДСМ судиите носат селективни одлуки во корист на Зоран Заев.

СДСМ досега во своите соопштенија не одговорија на јавноста кој одговараше за криминал во државата додека тие се на власт. Тие што треба да одговараат се најблиску во скутот на Зоран Заев.

Граѓаните со СДСМ на власт од ветени реформи добија криминал, мафија и корупција.

Заев ја користи својата положба за да се пресметува со неистомислениците преку судот, монтира случаи и избира подобни обвинители и судии.

Од оваа влада државата единствено доби судски пресуди само онака како што им одговара на Зоран Заев и мафијата на власт.“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

УЕФА дозволи навивачите да се вратат на трибините

Македонија

Кога на кафе во Приштина без ПЦР тест?! Поделеност меѓу владините министри за отворање на границите

4NEWS.mk

Венко Филипче за Сител: Од ноември можно зголемување на број на класови со физичко присуство

Македонија

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

4NEWS.mk

Под посебни епидемилошки мерки, почна учебната година во Црна Гора

Македонија

Захариева: Добрососедските односи се критериум за членство во ЕУ, прашањето за Гоце Делчев мора да се реши

4NEWS.mk

Крводарителска акција со граничната полиција во Делчево

Македонија

Заев следната недела на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

4NEWS.mk

Најмалите ученици тргнаа на настава, но без ветената целодневна и со посебни протоколи

Македонија

Од огнено оружје повреден 16-годишник, приведен негов врсник

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com