Поврзи се

Македонија

Села: Народниот правобранител и припаѓа на опозицијата, ДУИ и БЕСА немаат

Published

on

Нема да има премиер Албанец а народниот правобранител треба да и припадне на опозицијата, вака коментираше лидерот на АА, Зијадин Села во врска со поделбите на функциите кои следат како резултат на владината коалиција СДСМ и ДУИ.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Прашањето за премиер? Е резултат на минимумот од 61 пратеник. Во првиот момент кога ќе се донесе одлука што нема да им се допадне на другите, дали ќе биде премиер? Нема да биде. Затоа луѓе марионети не ни требаат. Луѓе манипулатори кои бираат некого со име и презиме за премиер и сега, гледаме во медиумите, ќе го избереле за народен правобранител? Да? Или не? На опозицијата и припаѓа народниот правобранител.“, изјави Села.

Пратеникот на ДУИ, Арбен Зибери нема информации дека чичко му кој беше надпартиски кандидат за прв премиер Албанец, Насер Зибери, ќе биде народен правобранител.

Loading...

„Немам информации. Но ќе бидете известени на време. За секоја новост, ќе бидете информирани на време.“, рече Арбен Зибери.

Од коалициониот партнер, Движење Беса, нема коментар.

Како ги коментирате гласините дека г. Зибери ќе стане народен правобранител? Дали мислите дека заслужува?
„Немам коментар“

Народниот правобранител се бира на секои 8 години со право на реизбор. За неговото назначување потребно е гласање по Бадентер.

Изборот и разрешувањето на Народниот правобранител и неговите заменици се прави со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници каде треба да има мнозинство гласови од вкупниот број пратеници кои им припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство во Северна Македонија.

На Иџет Мемети кој е на функцијата народен правобранител, мандатот му истекува во декември оваа година, а гласините дека Насер Зибери ќе биде негов наследник ниту ги потврдуваат ниту ги демантираат од СДСМ и ДУИ.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Венко Филипче за Сител: Од ноември можно зголемување на број на класови со физичко присуство

Македонија

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

4NEWS.mk

Под посебни епидемилошки мерки, почна учебната година во Црна Гора

Македонија

Захариева: Добрососедските односи се критериум за членство во ЕУ, прашањето за Гоце Делчев мора да се реши

4NEWS.mk

Крводарителска акција со граничната полиција во Делчево

Македонија

Заев следната недела на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

4NEWS.mk

Најмалите ученици тргнаа на настава, но без ветената целодневна и со посебни протоколи

Македонија

Од огнено оружје повреден 16-годишник, приведен негов врсник

4NEWS.mk

Лејкерси го добија првиот финален меч против Мајами

Македонија

Проекциите полоши од 2009-та и 2012-та – економијата сериозно погодена, но банкарскиот систем стабилен

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com