Што беше најчитано на Википедија оваа година?

Познатата онлајн енциклопедија Википедија објави листа на најпосетувани текстови оваа година, како и вкупниот број прегледи на нејзината англиска верзија – кој надмина 84 милијарди.

Најпопуларната статија беше за ChatGPT со речиси 49 милиони прегледи, а потоа следи годишната листа на смртни случаи на Википедија со 42 милиони прегледи, што е скок од 2022 година, кога беше на четвртото место.

На третото место со 38 милиони прегледи е страницата за овогодинешното Светско првенство во крикет.

Потоа следи страницата за филмскиот хит Опенхајмер, а во непосредна близина на глетката е страница за самиот научник Роберт Опенхајмер .

Најголем број страници на листата на најчитани доаѓаат од сферата на забавата и спортот, па тука се и Тејлор Свифт , Лионел Меси , филмот Барби, Премиер лигата, Кристијано Роналдо …

После нив доаѓаат страници поврзани со одредени познати личности како што е Илон Маск . Земјите Индија и САД се исто така на врвот во потрагата.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното