ШТО РАЗЛИЧНО ПРАВАТ СРЕЌНИTE ЛУЃЕ? – Овие 6 работи!

Среќата е многу субјективен концепт, но научниците велат дека некои делови од неа сè уште може да се генерализираат и прилагодат на широка популација.

Имено, бројните истражувања сугерираат дека среќата не е само чувство на задоволство кое се буди во нас, туку и се што е добро за нас самите – од поголем успех во бизнисот и подобро функционирање на имунолошкиот систем до развивање на креативноста. Среќата, велат експертите, е делумно емотивна. Остатокот е производ на ментална аритметика, кога ги пресметуваме нашите очекувања, нашите идеали, прифаќањето на она што не можеме да го промениме – и безброј други фактори. Накратко, среќата е состојба на умот и како таква, таа може да биде намерна и стратешка.

Една неодамнешна студија која ги документира уникатните навики на среќните луѓе нуди дури и прирачник со упатства за нивно имитирање. Се испостави дека активностите кои прават да се чувствуваме несигурни и непријатно се поврзани со некои од највпечатливите и најпријатните искуства во животот на луѓето. Ако сè уште се прашувате што можете да направите за да бидете посреќни, ви предлагаме да размислите за некои од следниве модели на однесување.

Среќните луѓе не ги прават само работите што ги сакаат

Петок е вечер и сте испланирале вечера со пријателите. Ако сакате да бидете сигурни дека ќе си одите дома задоволни, ќе играте на безбедната карта и ќе нарачате плескавица или пица. Ако наместо тоа, пробате некоја егзотична кујна која досега не сте имале можност да ја пробате, ризикувате да не ви се допадне јадењето. Но, секогаш постои шанса да бидете воодушевени. Луѓето кои се навистина среќни интуитивно разбираат дека трајната среќа не значи само да ги правите работите што ги сакате. Тоа бара да излезете надвор од зоната на удобност. Среќните луѓе се, едноставно кажано, љубопитни, пишува Miss7.

Во една студија од 2007 година, психолозите Тод Кашдан и Мајкл Штегер ги следеле учесниците 21 ден кои ги снимале нивните секојдневни активности и снимале како се чувствуваат. Тие откриле дека оние кои често биле љубопитни го доживеале најголемото задоволство во нивните животи и биле вклучени во повеќето активности кои предизвикуваат среќа, како што се изразување благодарност или волонтирање.

Среќните луѓе се фокусирани на позитивни работи

Стандардната критика на среќните луѓе е дека тие не се реални – тие пловат низ животот блажено несвесни за неволјите и проблемите на светот. Задоволните луѓе имаат помала веројатност да бидат аналитички и ориентирани кон детали. Психологот Пол Ендрјус од Универзитетот во Вирџинија Комонвелт откри дека несреќните луѓе размислуваат и ги обработуваат своите искуства повеќе од другите – и тоа ги чини емотивно. Тие имаат и поголема моќ да забележат детали во туѓото однесување.

Психологот Кејт Харкнес од Универзитетот Квин откри дека среќните луѓе имаат тенденција да игнорираат детали од однесувањето во нивната околина, како што е саркастичната насмевка на колегата од работа. Напротив, кога човек е нерасположен, полесно ги забележува истите тие детали, а со тоа и полесно се вклучува во кавги и дискусии. Едноставно кажано, најсреќните луѓе имаат природна емоционална заштита од доведување во токсични ситуации.

Среќните луѓе се водени од туѓата среќа

Дефиницијата за добар пријател е: „Вистински пријател е оној кој е со тебе кога ти треба“. Сигурно многу пати сте ја слушнале оваа изјава, која секогаш се покажува како вистинита. А се чини дека во зависност од тоа дали човекот има вистински пријател во животот зависи и неговата среќа. Тоа го покажало и едно неодамнешно истражување во кое испитаниците споменале лојален пријател кој може да го наречат во неволја како фактор на среќа.

Меѓутоа, една нова студија сугерира малку поинаква дефиниција за пријателството: „Вистински пријател е оној кој се радува на вашата среќа“.

Истражувањата покажаа дека најсреќните луѓе се оние кои се присутни кога на другите им оди добро – и чиишто сопствени победи редовно ги слават нивните пријатели. Оваа теза е поддржана од истражувањето на психологот Шели Гејбл од Универзитетот во Санта Барбара, кое покажа дека љубовните партнери кои меѓусебно ги слават достигнувањата имаат поголема веројатност да бидат задоволни во врската и посветени на својата врска и да уживаат во поголема љубов и среќа.

Среќните луѓе прифаќаат разочарувања, но и ги филтрираат емоциите

Психолошки гледано, најсреќните луѓе имаат моќ да ги филтрираат емоциите. Ова не значи дека тие ги негираат сопствените чувства или рутински ги туркаат проблемите под тепих. Наместо тоа, тие имаат вродено разбирање дека емоциите служат како повратна информација – внатрешен „радар“ кој обезбедува информации за тоа што се случува (и што ќе се случи) околу нив. Среќните луѓе прифаќаат дека животот е полн со разочарувања и се соочуваат со нив, додека ефикасно се залагаат за себе и ја прифаќаат вината како мотивација за промена на сопственото однесување. Оваа способност да се промени однесувањето во согласност со ситуациите е позната како психолошка флексибилност.

Среќните луѓе знаат да се наградат себеси

Дали се согласувате дека животот без повремени задоволства нема смисла? Среќните луѓе одвреме навреме си дозволуваат да прескокнуваат тренинзи поради вечера со пријателите, нема да го чистат станот за да можат да одат на пат со децата или пак ќе го одложат учењето за утре за да се наградат со филмски маратон. Системот на работа и награди е клучен аспект на среќниот живот. Сепак, не фокусирајте се само на активности кои гарантираат краткорочно задоволство. Важно е да се постигне рамнотежа. Генерално, најсреќните луѓе обично се супериорни во жртвувањето на краткорочните задоволства кога има добра можност да напредуваат кон она што сакаат да го постигнат во животот.

Среќните луѓе знаат да пружат нежност

Одлично е кога можеме да си дозволиме повремени задоволства и да се наградиме себеси, но треба да правиме и убави гестови и дела кон другите. На пример, новата играчка веројатно ќе го развесели вашиот внук, но сигурно ќе го расположи детето за кое знаете дека не може да си дозволи. Да се ​​биде убаво со другите во која било смисла на зборот ќе ве направи посреќна личност. Освен тоа, научно е докажано дека луѓето се посреќни ако се љубезни кон другите. Секој пат кога правите нешто несебично, вашиот мозок произведува серотонин, хормон кој ја ублажува напнатоста и го подига расположението. Но, тоа не е се. Ако се однесувате кон другите со љубов, почитувајќи ги нив и нивното достоинство, ќе можете да изградите посилни меѓучовечки односи. И запомнете – убавиот збор и нежноста не чинат ништо, а за друга личност можат многу да значат.

Поврзани вести

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...