СО ОВА СВЕДОШТВО МЕГАН МОЖЕ ДА ЈА ЗАПЕЧИ СУДБИНАТА КАЈ КРАЛИЦАТА: Скандалот што ја тресе Британија доби судски епилог!

Се чини дека војвотката од Сасекс би можела да биде повикана на суд, овој пат како сведок на обвинителот на Вирџинија, Роберт Џафри, во граѓанска тужба против синот на кралицата, принцот Ендру, кој е обвинет за сексуална злоупотреба на малолетник.

Според Дејвид Бојс, адвокатот на Вирџинија, Робертс Јуфре, во граѓанска тужба против принцот Ендру, Меган Маркл би можела да биде повикана како сведок од едноставна причина – затоа што таа е личност на која можe да и се верува дека ќе ја „каже вистината“.

Освен тоа, за неа размислуваат и затоа што живее во Америка, а целата постапка се одвива во надлежност на американскиот суд, како и затоа што била „близок соработник на принцот Ендру, па можеби видела или слушнала нешто што би им одговарал.

„Поради нејзината поврзаност со него, таа би можела да има важни информации за судењето“, изјави адвокатот Бојс, додавајќи дека конечната одлука се уште не е донесена, и дека во моментов се е на разгледување.

Денеска, 38-годишната Вирџинија Робертс Џафри реши да го тужи принцот Ендру по долгогодишно молчење, тврдејќи дека тој ја принудил на секс три пати во 2001 година, кога имала само 17 години.

Поврзани вести

Бектеши и Лорер потпишаа Меморандум за разбирање за промоција и инвестициска соработка на малите и средни претпријатија од Северна Македонија и Бугарија

Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за иновации и раст на Република Бугарија, Даниел Лорер денеска во Софија во рамки на заедничката седница на македонската и бугарската Влада потпишаа Меморандум за...

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков истакна дека „постојат држави како што е Република Северна Македонија каде што индивидуалните права се остаруваат...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете земји, со акцент на темите кои ги опфаќаат ново-формираните работни...

Дали пуканките се едни од најздравите закуски?

Пуканките се една од најпопуларните закуски. Сепак, честа дилема е дали пуканките навистина се една од најздравите закуски? Пуканките се навистина одличен избор за грицкање доколку не сакате да...

Најважното

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...