Поврзи се

Македонија

Собранието гласаше, Македонија доби нова Влада!

Published

on

Со 62 гласа ЗА, 51 против, и без воздржани, Собранието го изгласа новиот владин состав предложен од мандатарот Зоран Заев. Вчера и денеска пратениците во парламентот расправаа за составот и за владината програма.

-Текстот продолжува по рекламата-

ВМРО-ДПМНЕ најави дека мандатот на оваа влада ќе биде најкраток, и се заканија со демонстрации на улиците за уривање на Владата предводена од Зоран Заев.

Мандатарот Заев најпрво го образложи новиот владин состав. „Копјата“ се кршеа околу тоа дека во предизборната кампања, СДСМ и ДУИ меѓусебно си упатувале остри стрели, а после изборите најдоа заеднички јазик за владина коалиција.

Loading...

Вака ќе изгледа новиот владин состав:

Претседател на Влада – Зоран Заев
Вицепремиер за економија – Фатмир Битиќи
Вицепремиер за борба против корупција – Љупчо Николовски
Вицепремиер за европски прашања – Никола Димитров
Министерство за надворешни работи – Бујар Османи
Министерство за внатрешни работи – Оливер Спасовски
Министерство за правда – Бојан Маричиќ
Министерство за одбрана – Радмила Шекеринска
Министерство за финансии – Фатмир Бесими
Министерство за економија – Крешник Бектеши
Министерство за транспорт и врски – Благој Бочварски
Министерство за земјоделие – Арјанит Хоџa
Министерство за екологија – Насер Нуредини
Министерство за труд и социјална политика – Јагода Шахпаска
Министерство за култура – Ирена Стефоска
Министерство за информатичко општество и администрација – Јетон Шаќири
Министерство за здравство – Венко Филипче
Министерство за образование – Мила Царовска
Министерство за локална самоуправа – Горан Милески
Министерство за политички систем – Артан Груби

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Тема на ден со доктор Каменов: Имунитет или рестрикции – како да се заштитиме од корона?

Македонија

Во Кичево само едно основно училиште со дозвола за настава со физичко присуство до деветто одделение

4NEWS.mk

Утре пресуда за Миле Јанакиевски за случајот „насилство во Центар“

Македонија

Бошњаците го слават 28-ми септември – нераскинлив дел од мултиетничка Македонија

4NEWS.mk

Ќе има ли К-15 оваа година – кој се ќе може да не исплати?

Македонија

Се дискутира за отворање на границите – Хасани: Наскоро на кафе во Приштина без ПЦР тест

4NEWS.mk

Како ќе се обезбедат стотици милиони евра за 4-от пакет антикризни мерки?

Македонија

13 деца и една негователка во изолација – министерката Шахпаска вели се е под контрола

4NEWS.mk

Гордана Јанкуловска спроведена во Идризово, на издржување казна затвор од 4 години

Македонија

Граѓаните песимисти, синдикатот оптимист – поделени мислењата околу владината финансиска инјекција

Македонија

Еве кој ќе добие платежна картичка „Купувам домашно“ од државата

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

Се укинува ПЦР тестот со соедните земји?!

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com